Čína zahájila testování 1000MWe jaderných reaktorů typu Hualong One vlastní konstrukce, a to v rámci ambiciózního plánu země na zvýšení výroby elektrické energie a využívání bezemisních zdrojů energie.

Hualong_One_impression_CNNC_460x277
Představa o podobě standardního bloku s reaktorem Hualong One. (Zdroj: World Nuclear News)

Testování tlakovodních jaderných reaktorů začalo v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang (piniyn: Fangchenggang) v autonomní oblasti Kuang-si Čuang (piniyn: Guangxi Zhuang). Jedná se o první jadernou elektrárnu postavenou v Číně mimo východní pobřeží.

Projekt, který začal v roce 2010 v jižní Číně, nyní vstoupil do 168hodinového testu provozu na plném výkonu. Cílem tohoto testu je zhodnocení jeho připravenosti ke vstupu do komerčního provozu, ohlásila rozhlasová stanice China National Radio (CNR).

Projekt společnosti China General Nuclear Power Group (CGN) a skupiny Guangxi Investment Group Co Ltd, zahrnuje výstavbu dvou tlakovodních reaktorů. Každý z těchto reaktorů bude mít instalovaný výkon 1 080 MWe.

Čína průbojně uvádí na trh své 1000MWe bloky. Pro jejich výstavbu se rozhodl Pákistán, Argentina a nedávno i Velká Británie.

Jaderná elektrárna Fang-čcheng-kang má podle plánů po dokončení obsahovat šest jaderných reaktorů – každý s kapacitou 1000 MWe, uvedla společnost CGN.

Díky nové elektrárně se každý rok zabrání vypuštění 11,86 milionu tun oxidu uhličitého, který by vyprodukovala uhelná elektrárna ekvivalentního výkonu, oznámil státem provozovaný čínský deník Global Times dne 3. listopadu.

Jaderná elektrárna v oblasti Kuang-si je jedním z 23 klíčových projektů, jejichž cílem je pomoci podpořit rozvoj čínského vnitrozemí, jenž je ve srovnání s východními městy málo rozvinuté.

Výstavba elektrárny přichází uprostřed čínské snahy zvýšit využívání nefosilních zdrojů energie. Tyto zdroje by měly do roku 2020 pokrývat 15 procent primární spotřeby energie národa.

Zdroj: Nuclear Friends Foundation

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..