Bolivijský prezident Evo Morales dne 19. listopadu prohlásil, že by chtěl, aby se plánované jaderné výzkumné centrum, které má být postaveno ve městě El Alto nedaleko La Pazu, stalo největším svého druhu v Jižní Americe.

Caracas - Venezuela, 02/12/2011. Presidenta Dilma Rousseff durante encontro com o Presidente do Estado Plurinacional da Bolívia, Evo Morales. Foto: Roberto Stuckert Filho/PR
Bolivíjský prezident Morales (zdroj: en.wikipedia.org)

Tato slova uvedl při návštěvě lokality, jenž byla zvolena pro zařízení, které bude využívat ruské technologie. Prezidenta na návštěvě doprovázela delegace včetně ruského velvyslance pro Bolívii Alexeje Sazonova. Areál o rozloze 15 hektarů má v blízké budoucnosti bolivijská Centrální banka převést pod vládu.

Plánované výzkumné centrum má být dokončeno během čtyř let poté, co bude podepsána smlouva s hlavním dodavatelem v hodnotě 300 milionů dolarů. Centrum má být vybaveno cyklotronem, který bude využíván pro medicínský výzkum a léčení, jaderným výzkumným reaktorem a zařízením na ozařování pomocí paprsku gama.

Plánované centrum je součástí vládního mírového jaderného programu, který byl ohlášen v roce 2014. Bolívijský jaderný program má rovněž plnou podporu od Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Bolivijská vláda se rozhodla centrum umístit do El Alta poté, co se obyvatelé čtvrti Mallasilla hlavního města La Paz postavili proti návrhu postavit zde toto zařízení, a to především kvůli obavám z radiace.

Obyvatelé 8. čtvrti města El Alto návrh vybudovat centrum jaderného výzkumu u nich přivítali.

V říjnu minulého roku podepsalo bolivijské Ministerstvo fosilních zdrojů a energetiky memorandum o porozumění s ruskou státní jadernou korporací Rosatom. Memorandu se týkalo spolupráce při mírovém využívání jaderné energie. Kromě výstavby centra jaderného výzkumu pokrývá memorandum také implementaci radioizotopových a radiačních metod v průmyslu, medicíně a zemědělství; výcvik a vzdělání jaderného personálu; pomoc při vytvoření a vývoji infrastruktury pro řízení a regulaci bolivijského jaderného programu; a konzultace ohledně možné výstavby jaderné elektrárny založené na ruské technologii.

V říjnu 2014 prezident Morales uvedl, že Bolívie do rozvoje jaderného programu v následujících deseti letech investuje více než 2 miliardy dolarů. Podle jeho slov má tento program zefektivnit a posílit diagnostické a léčebné možnosti při boji s rakovinou. Kromě toho má plánovaná výstavba ozařovacích závodů v rámci ohlášeného jaderného programu zlepšit možnosti konzervování potravin, semen a půdy, navíc umožní likvidovat škůdce bez použití pesticidů.

Vláda nedávno vyloučila po diskuzi s německými a francouzskými experty produkci uranu, místo toho se zaměří na průmyslové využití svých obrovských zásob lithia. Bolívie tak uran bude nakupovat od Francie, Kanady a Austrálie. Poslední uranový důl byl v Bolívii uzavřen v roce 1984.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..