Bolívie plánuje postavit ve spolupráci s Ruskem jaderné výzkumné a vývojové centrum ve městě El Alto, oznámil dne 29. října bolívijský prezident Evo Morales.

Bol 4
Bolivijský prezident Evo Morales (zdroj: lab.org.uk)

„Nové jaderné centrum přijde na 300 milionů dolarů, přičemž doba výstavby se odhaduje na čtyři roky. V zařízení budou využívány převážně ruské technologie. Na vývojových a výzkumných programech, které budou v centru probíhat, se budou podílet také další jihoamerické země jako například Argentina,“ uvedl Morales na tiskové konferenci, která následovala po schůzce federační rady ve městě El Alto.

Morales uvedl, že projekt se bude sestávat ze tří hlavních částí: vybudování cyklotronového centra pro radioterapie, vybudování víceúčelového zařízení pro využívání záření gamma a postavení výzkumného jaderného reaktoru.

Začátek výstavby nového bolívijského jaderného centra je stanoven na první čtvrtletí roku 2016, podotkl Morales. Podle jeho slov již požádal autority ve městě El Alto k urychlení procesu převodu pozemků pro projekt.

„Zřízení tohoto centra umožní Bolívii skokově zlepšit její technologické a vědecké dovednosti,“ prohlásil prezident.

Na začátku minulého měsíce ruská státní jaderná korporace Rosatom podepsala s bolivijským ministerstvem energetiky memorandum o porozumění v oblasti spolupráce při mírovém využívání jaderné energie. Dokument byl podepsán Sergejem Kirienkem, generálním ředitelem Rosatomu, a bolivijským ministrem energetiky Albertem Sanchezem.

Spolupráce v rámci podepsaného memoranda zahrnuje: využívání radioizotopů a radiačních technologií v průmyslu, medicíně, zemědělství a dalších oblastech; poskytování školení a výcviku pro personál jaderných zařízení; pomoc při vzniku a rozvoji infrastruktury pro řízení a regulaci bolivijského jaderného programu; potenciální výstavbu centra jaderných věd a technologií; konzultace o možnostech výstavby jaderné elektrárny ruského designu v Bolívii; a rozvoj veřejných vzdělávacích programů z oblasti jaderné energetiky.

V říjnu minulého roku bolivijský prezident Evo Moráles prohlásil, že země investuje v příštích deseti letech do rozvoje jaderné energetiky více než dvě miliardy dolarů. Dále uvedl, že jaderných program rovněž zefektivní a zlepší diagnostiku a možnosti léčby rakoviny, navíc pomůže při konzervaci semen, půdy a při likvidaci škůdců v plánovaných ozařovacích zařízeních. Nakonec Morales uvedl, že země plánuje zřídit cyklotron, PET/CT, lineární urychlovače a výzkumný jaderný reaktor.

V březnu tohoto roku podepsala Bolívie dohodu o spolupráci s Argentinou v oblasti rozvoje infrastruktury a institucí nutných pro mírové využívání jaderné energie. Dohoda má posílit vědeckou, technickou a finanční podporu národních jaderných programů v rámci národních legislativ a mezinárodních závazků, uvedlo bolivijské ministerstvo energetiky.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..