Argentinská jaderná společnost Nucleoelectrica získala povolení v rámci prezidentského dekretu k zahájení procesu získávání pozemků pro nový blok jaderné elektrárny Atucha, oznámila společnost.

1090968
JE Atucha (zdroj: tass.ru)

Společnost Nucleoelectrica zatím nespecifikovala technologii, kterou bude nová elektrárna využívat, avšak předpokládá se, že v elektrárně bude nasazen těžkovodní tlakový reaktor (PHWR) podobný těm, které společnost Nucleoelectrica provozuje ve třech jaderných blocích v elektrárnách Atucha a Embalse. Plánovaný výkon nového bloku má dosahovat zhruba 750 MWe, přičemž společnost Nucleoelectrica má být zodpovědná za návrh, přípravu, výstavbu, uvedení do provozu a eventuálně také za samotný provoz nového bloku. V jaderné elektrárně Atucha v současné době fungují v komerčním provozu dva bloky s reaktory typu PHWR o výkonu 335 MWe a 692 MWe. Druhý blok elektrárny, který do provozu vstoupil v červnu minulého roku, byl ze značné míry navržen a postaven společností Nucleoelectrica. Třetí blok, který firma provozuje, se nachází v jaderné elektrárně Embalse. Jedna se o PHWR reaktor typu Candu-6 o výkonu 600 MWe.

Argentina prohlásila, že v jaderné elektrárně Atucha zvažuje dostavbu dvou bloků a další blok pak ještě plánuje pro jinou lokalitu. Kolem projektů těchto bloků vede země detailní jednání s Ruskem a Čínou. V září letošního roku argentinský ministr pro plánování Julio De Vido jednal o projektech nových bloků jak s Rusy, tak s Číňany, a to během 59. generální konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která se konala ve Vídni.

De Vido během konference oznámil, že se Argentina chystá do Číny poslat společnou misi ministerstva pro plánování a ministerstva ekonomiky k prodiskutování detailů kontraktů na výstavbu čtvrtého a pátého argentinského bloku. De Vido vysvětlil, že „s lhůtou pěti let si výstavba čtvrtého argentinského bloku vyžádá investice ve výši 5,8 miliardy dolarů, zatímco pro pátý blok mohou investice dosáhnout až 7 miliard dolarů.“ V září minulého roku podepsala Argentina s Čínou dohodu, která by mohla vést k detailním kontraktům na výstavbu třetího bloku JE Atucha, který bude s největší pravděpodobností typu PHWR.

De Vido se ve Vídni rovněž setkal s generálním ředitel ruské státní jaderné korporace Rosatom Sergejem Kirienkem, se kterým diskutoval nad detaily okolo výstavby případného šestého argentinského jaderného bloku. V dubnu letošního roku podepsala Argentina s Ruskem dohodu, která by mohla vést k výstavbě reaktoru VVER-1200 o výkonu 1200 MWe, jenž by se tak mohl stát prvním provozovaným lehkovodním reaktorem v této jihoamerické zemi. Dne 23. října ruský prezident Vladimir Putin během telekonference s argentinskou prezidentkou Christinou Kirchner uvedl, že Rosatom jedná s argentinskou stranou o výstavbě nového reaktoru v jaderné elektrárně Atucha. Avšak je možné, že nakonec bude pro navrhovaný lehkovodní reaktor VVER-1200 vybrána jiná lokalita.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..