Argentina podepsala s Čínou dohody o výstavbě čtvrtého a pátého jaderného bloku v této latinskoamerické zemi. Dohody byly podepsány dne 15. listopadu prezidentem společnosti Nucleoeléctrica Argentina SA (NASA) Josem Luiem Antunezem a generálním ředitelem čínské společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC) Čchinem Č´-Minem (pinyin: Quianem Zhiminem) na okraj summitu G20, který se koná v tureckém přímořském letovisku Antalya.

1090968-450x289
JE Atucha (zdroj: tass.ru)

Podle prohlášení, které vydal argentinský prezidentský úřad, Čína bude financovat 85 % celkových nákladů, které mají podle odhadů dosahovat až 15 miliard dolarů. Dokumenty byly podepsány za přítomnosti argentinského ministra pro plánování Julia de Vida, předsedy čínské komise pro národní rozvoj a reformy Su-Šao-Š´a (pinyin: Xu Shaoshi) a dalších představitelů obou zemí.

Podle argentinských představitelů mají nové jaderné bloky v budoucnu zajistit energetickou bezpečnost země.

V červenci minulého roku podepsala Čína s Argentinou konkrétní dohodu s cílem výstavby třetího bloku s těžkovodním tlakovým reaktorem (PHWR) v argentinské jaderné elektrárně Atucha. V rámci této dohody má společnost CNNC pomoci argentinské společnosti NASA s poskytováním zboží a služeb na základě dlouhodobého financování. Dohoda byla následně v únoru letošního roku ratifikována. Dohoda stanovuje, že společnost NASA, která vlastní práva k technologii reaktorů CANDU, bude konstruktérem, stavitelem a provozovatelem nového bloku.

Dne 31. října argentinské Ministerstvo po federální plánování uvedlo, že byl učiněn důležitý pokrok ve vyjednáváních mezi oběma partnery. Shody bylo dosaženo nad technologií, která bude v novém bloku elektrárny použita a na podmínkách komerčních smluv pro jeho výstavbu.

Dříve v tomto měsíci společnost CNNC a argentinský regulační úřad NNSA schválily znění dohody o vytvoření konsorcia pro výstavbu elektrárny. V rámci této dohody bude více než 70 % komponent pro novou argentinskou elektrárnu dodáno argentinskými firmami. Od společnosti CNNC se nyní očekává, že pokročí v jednáních s čínskými finančními institucemi ohledně financování projektu.

Očekává se, že výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Atucha zabere 8 let při nákladech dosahujících téměř 6 miliard dolarů. V elektrárně, která se nachází v provincii Buenos Aires, v současné době již pracují dva bloky – první o výkonu 335 MWe, kapacita druhého bloku dosahuje 745 MWe.

Třetí blok JE Atucha má obsahovat Kanadou navržený reaktor CANDU, který jako palivo používá přírodní uran. Podobný reaktor o výkonu 648 MWe funguje i v argentinské jaderné elektrárně Embalse v provincii Córdoba. Společnost CNNC provozuje v Číně dva bloky s reaktory CANDU 6 v jaderné elektrárně Čchin-šan (pinyin: Qinshan) v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..