Realizace jaderné elektrárny Rooppur, kterou má v Bangladéši postavit Rusko, se pravděpodobně o rok zpozdí, uvedl Maxim Elchishchev, viceprezident společnosti NIAEP a vedoucí projektu. Odmítl však spekulace, že mezi Ruskem a Bangladeší panují nějaké neshody ohledně aktualizovaného designu navrhovaného pro elektrárnu o výkonu 2400 MWe.

„Doufali jsme, že komerční provoz budoucí elektrárny by mohl být zahájen už v roce 2022. Avšak termín spuštění elektrárny záleží především na podepsání hlavní rámcové smlouvy projektu,“ uvedl na tiskové konferenci ve městě Dakka na počátku října. Elchishchev oznámil, že ruská státní korporace Rosatom nabídla pro projekt elektrárny reaktory typu VVER-1200, což je další evoluční krok po reaktorech VVER-1000, které byly pro elektrárnu původně vybrány v dohodě podepsané mezi Bangladéší a Ruskem v roce 2010. Podle této dohody měla elektrárna o výkonu 2000 MWe do provozu vstoupit v roce 2021.

„Reaktory VVER-1200 jsou novou generací reaktorů s lepšími bezpečnostními charakteristikami,“ uvedl Elchishchev, čímž vyvrátil mylnou představu, že Bangladéš preferuje ověřené reaktory VVER-1000 nad novými VVER-1200. „V tomto ohledu mezi zeměmi žádná debata neprobíhá.“

Elchishchev rovněž uvedl, že studie proveditelnosti jaderné elektrárny Rooppur byla dokončena a nyní bude předložena vládě ke schválení. Návrh projektu elektrárny je nyní na základě této studie připravován ruskými odborníky. Podle Elchishcheva jednání ohledně projektu stále pokračují, přičemž doufá, že rámcová smlouva bude podepsaná do konce tohoto roku.

Náklady na samotnou výstavbu elektrárny ještě nebyly stanoveny, dodal Elchishchev. „Otázka ceny nových bloků bude vyřešena na zbývajících jednáních,“ poznamenal.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

1 Comment

    Bohužel, největší zpoždění v projektech jaderných elektráren bývá často politického a byrokratického rázu. Jinak Rusko už ukázalo, že díky novému systému řízení výstavby Multi-D zvládá postavit jaderný blok za pět let (viz JE Rostov). Jsem zvědav, jak to dopadne s Temelínem a Dukovany, jestli se tyto projekty dokážou dostat přes byrokratické a politické překážky. Jen doufám, že pokud se tahle fáze opravdu podaří překonat, tak ti nahoře nevyberou jako dodavatele Francouze, protože to by se z toho stal tunel a hrozilo by poškození české veřejné podpory jaderné energetice.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..