Z Francie dne 16. října vyplula nákladní loď, která přepravuje 25 tun jaderného odpadu. Míří do Austrálie. Podle Greenpeace a dalších organizací na ochranu životního prostředí tato loď není pro podobný náklad vhodná, ani bezpečná. Plavidlo vlastní německá společnost BBC Chartering, vyrobeno bylo v roce 2001. Greenpeace a ostatní organizace se domnívají, že je loď ve špatném stavu. Tyto informace uvedla agentura AFP.

K-BBCShanghai-081205-fhh
Plavidlo BBC Shanghai (zdroj: www.boatnerd.com)

Greenpeace a francouzská ekologická organizace Robin des bois za podpory francouzského poslance za Zelené Denise Baupina podaly k úřadům žádost o zákaz dopravy jaderného odpadu na tomto plavidle, které je na „černém seznamu americké pobřežní hlídky“. Organizace poukázaly také na skutečnost, že lodi BBC Shanghai byly vyčítány četné nedostatky i ze strany různých přístavů, kde kotvila.

Plavbu zorganizovala francouzská společnost Areva. Úřady tuto akci povolily poté, co dne 14. října provedly v přístavu Cherbourg na západě Francie inspekci plavidla, která byla údajně uspokojivá. Připustily, že se našly „menší pohřešky, které ale byly rychle odstraněny“. Nic podle jejich názoru nenaznačuje, že by měl být v ohrožení život posádky či bezpečnost přepravovaného nákladu.

Se závěrem úřadů však ochránci životního prostředí nesouhlasí. Postup společnosti a úřadů odsoudila Nathalie Geismarová z organizace Robin des bois, jejíž specializací jsou otázky spojené s moři a oceány. Situaci komentovala takto: „Areva, která je na pokraji bankrotu, používá loď-popelnici pro (jaderný) odpad, aniž by se provedla nějaká seriózní inspekce.“

Odpad pochází z použitého jaderného paliva. Austrálie jej poslala do Francie na přelomu století, aby zde bylo recyklováno. Společnost Areva recyklaci provedla ve své továrně nacházející se v Beaumont-Hague asi 20 kilometrů od Cherbourgu. Francouzský zákon stanovuje, že odpad z této operace musí opustit zemi do konce roku 2015. Loď BBC Shanghai by měla doplout do přístavu Kembla nedaleko města Sydney, a to dne 27. listopadu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..