Společnost GE Hitachi (GEH) pomůže Vietnamské agentuře pro atomovou energii (Vietnam Atomic Energy Agency – VAEA) zlepšit její znalosti v oblasti technologie lehkovodních reaktorů a řízení jaderných projektů. Spolupráce bude probíhat v rámci memoranda o porozumění podepsaného ve městě Hanoj dne 26. října.

MOU Signing 10-26-2015 460
Ceremonie při podpisu memoranda (zdroj: World Nuclear News)

Dohoda vyzývá společnost GEH a agenturu VAEA ke spolupráci na podpoře odborné přípravy a rozvoje kvalifikovaných lidských zdrojů v souvislosti s civilním programem jaderné energetiky Vietnamu. Společnost GEH bude poskytovat praktické pracovní zkušenosti pro zaměstnance agentury VAEA v oblastech, které zahrnují kulturu jaderné bezpečnosti, řízení projektů a zajištění kvality.

Jedná se o čtvrté memorandum, které společnost GEH podepsala ve Vietnamu od září loňského roku. Dvanáct studentů z univerzit Hanoi University of Science and Technology a Electric Power University již absolvovali stáže v ústředí společnosti GEH ve městě Wilmington v Severní Karolíně. Stáže se uskutečnily v rámci dohod podepsaných se dvěma univerzitami v září, respektive říjnu 2014. Začátkem tohoto roku společnost také podepsala dohodu s Vietnamskou agenturou pro radiační a jadernou bezpečnost (Vietnam Agency for Radiation and Nuclear Safety – VARANS) o podpoře vzdělávání lidských zdrojů a rozvoje v oblasti analýzy jaderné bezpečnosti varných reaktorů.

Poslední memorandum o porozumění bylo podepsáno senior viceprezidentem společnosti GEH Davidem Sledzikem a náměstkem generálního ředitele agentury VAEA Nguyenem Thiem Thuem Trangem.

Vietnam plánuje postavit více než 10 000 MWe jaderné kapacity, a to do roku 2030. „Dokud se Vietnam bude obracet na nízkouhlíkovou jadernou energii, aby splnil svoje narůstající energetické potřeby, budeme i nadále podporovat budování jaderné infrastruktury v této zemi,“ řekl viceprezident Sledzik.

Práce na první jaderné elektrárně ve Vietnamu v lokalitě Phuoc Dinh v jižní provincii Ninh Thuan by měla být zahájena v roce 2019. První až čtvrtý blok jaderné elektrárny v Ninh Thuan má obsahovat reaktory ruské výroby typu VVER. Inženýrská dceřiná společnost korporace Rosatom NIAEP podepsala obecnou rámcovou dohodu se společností Electricity Vietnam pro výstavbu prvního bloku na konci července. V jednání je také druhá čtyřbloková jaderná elektrárna, rovněž v provincii Ninh Thuan, následovat pak má dvoubloková elektrárna v centrální oblasti. O technologii pro druhou jadernou elektrárnu v provincii Ninh Thuan a navrhovanou elektrárnu v centrální oblasti dosud nebylo rozhodnuto.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..