Lidé z obcí v oblasti Jaderné elektrárny Temelín uslyší během středečního poledne zvuk sirén. Jedná se o netradiční test tohoto zařízení. Zkouška bude zahájena v pravé poledne, zároveň s celostátním testem sirén. Potrvá zhruba 15 minut. Starostové okolních obcí byli o plánovaném testu informováni. Tyto informace sdělil dnes ČTK mluvčí JE Temelín Marek Sviták.

01_temelin
JE Temelín (zdroj: cez.cz)

Mluvčí dále uvedl, že se sirény rozezní ve čtyřech intervalech, z toho první dva takto: „První dva testy se budou týkat závodního rozhlasu. Nejprve sirénu spustí operátor elektrodozorny, pak bude následovat spuštění sirén z havarijního střediska. Už tyto zkoušky bývají slyšet v nejbližším okolí.“ Každý test bude v podobě nepřerušovaného tónu trvajícího 140 vteřin.

Sviták také dodal, že následující dva testy budou pro lidi z okolí mnohem intenzivnější a budou probíhat takto: „Dvakrát po sobě se rozezní venkovní areálové sirény. I v tomto případě se bude ověřovat spuštění sirén ze dvou různých míst.“ I tyto testy sirén potrvají každý 140 vteřin.

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektrické energie v prosinci roku 2000. V současné době je největším zdrojem elektřiny v Česku. V letošním roce zatím vyrobila 9,6 TWh elektrické energie. Letos JE Temelín nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny, které elektrárna dosáhla v roce 2012 a činila 15,3 TWh, a to kvůli prodlouženým a neplánovaným odstávkám, které letos v elektrárně proběhly.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..