Druhý blok jaderné elektrárny Sendai nacházející se v japonské prefektuře Kagošima byl dne 15. října restartován, oznámil vlastník elektrárny – společnost Kyushu Electric Power Company. Stal se tak druhým japonským reaktorem, u kterého byl obnoven provoz, po hromadném odstavení všech japonských reaktorů v návaznosti na nehodu z března roku 2011 v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

n-sendaipoll-a-20140823
JE Sendai (zdroj: www.japantimes.co.jp)

Reaktor byl spuštěn dne 15. října v 10:30, kdy byly z aktivní zóny reaktoru vysunuty regulační tyče. Podle očekávání měl tlakovodní reaktor o instalovaném výkonu 890 MWe dosáhnout kritičnosti – energeticky soběstačné reakce – kolem 23:00 místního času téhož dne.

Společnost předpokládá, že druhý blok JE Sendai začne elektrickou energii znovu dodávat od 21. října. Výkon bloku se bude postupně zvyšovat, zatímco budou prováděny kontrolní testy. Po konečné inspekci ze strany japonského regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority, se očekává, že blok znovu vstoupí do komerčního provozu v polovině měsíce listopadu.

Prezident společnosti Kyushu Michiaki Uriu v prohlášení uvedl: „Restart tohoto bloku vnímáme jako jeden z důležitých kroků procesu restartu japonské jaderné energetiky.“ Dále pak dodal: „I nadále budeme pokračovat v maximálním úsilí, abychom se vypořádali s inspekcemi regulačního úřadu Nuclear Regulation Authority, a svědomitě dokončili zbytek procesu se smyslem pro ostražitost větším než kdy jindy. Hlavní prioritou samozřejmě zůstává bezpečnost.“

První blok jaderné elektrárny Sendai byl první z japonských reaktorů, který prošel procesem navrácení do provozu.

Bloky jaderné elektrárny Sendai byly odstaveny pro plánovanou údržbu v květnu, respektive v září 2011. Stejně jako u všech japonských reaktorů, znovuspuštění bloků bylo odloženo, dokud nebude potvrzeno, že splňují nové bezpečnostní normy zavedené po nehodě v JE Fukušima Dajiči. Restart bloků v JE Sendai byl upřednostněn, a to částečně z důvodu lokální veřejné podpory v prefektuře Kagošima.

Po havárii v JE Fukušima Dajiči byly všechny japonské reaktory postupně odstaveny kvůli periodickým inspekcím a bezpečnostním kontrolám. Jako poslední byl odstaven první blok japonské elektrárny Ohi, stalo se tak v září 2013.

Dvacet dalších reaktorů v současné době prochází procesem znovuspuštění, u kterého se očekává postupné zrychlování, jakmile bude několik první bloků zpět v normálním provozu. Kromě dvou bloků v JE Sendai bezpečnostní inspekci regulačního úřadu splnily ještě tři další reaktory. Konkrétně se jedná o tyto bloky: třetí a čtvrtý blok v JE Takahama a třetí blok v JE Ikata.

Do roku 2030 by chtěla japonská vláda navrátit podíl výroby elektřiny z jaderných elektráren na hodnotu 20-22 %. Tento cíl je součástí plánu na snížení emisí oxidu uhličitého o 26 % v porovnání s fiskálním rokem 2013.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..