Na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií v Brně byla 23. října 2015 zahájena výstava fotografií s názvem „Jaderné palivo – umění vysokých technologií“.

IMG_1004
Výstava na půdě VUT v Brně. (Zdroj: Essential Communication)

Hlavním cílem výstavy je názorně ilustrovat překvapující vnější podobnost výrobního procesu jaderného paliva a nejproslulejších děl světového umění. Vitráže Milánské katedrály, mozaiky starořeckých chrámů, byzantská architektura, tradiční čínské hedvábí, kupole pravoslavných chrámů, pyramida pařížského Louvre, náčrty z pera Leonarda Da Vinciho nebo tradiční ruská matrjoška jsou osobitým způsobem porovnávány s různými typy jaderného paliva i průmyslového zařízení a strojů, které jsou používány při jeho výrobě.

Podle vyjádření zástupce univerzity, vedoucího experta skupiny Nuclear Power Utilization and Research Group při Institutu elektroenergetiky Technické univerzity, Karla Katovského, výstava svérázným způsobem zpřístupňuje krásu nejmodernějších technologií palivového cyklu. „Pro studenty je to názorné a motivující připomenutí skutečnosti, nakolik mohou být takové technologie jako je výroba jaderného paliva zajímavé a inspirující. Jsem rád, že se tato výstava může uskutečnit na naší univerzitě, protože tak společně s organizátory výstavy, palivovou společností TVEL a strojní fakultou České technické univerzity ukazujeme, že vysokoškolské vzdělávání v oblasti jádra je dnes aktuální jako nikdy předtím,“ prohlásil Katovský.

Výstava byla zahájena u příležitosti Dní Dubny na Technické univerzitě, což je prezentace Spojeného ústavu jaderných výzkumů, který se nachází ve městě Dubna nedaleko od Moskvy. Jeho delegaci vede zástupce ředitele institutu, profesor Richard Lednický.

Výstava „Jaderné palivo – umění vysokých technologií“ byla již před časem úspěšně prezentována na půdě Českého vysokého učení technického v Praze, na západoevropské univerzitě v Plzni, v Ústavu jaderných výzkumů v Řeži, v obci Dukovany, v Třebíči, v brněnském planetáriu i na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě.

Expozice bude přístupná tři týdny od zahájení výstavy na adrese Vysoké učení technické Brno – Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Technická 12, Brno.

 

Akciová společnost TVEL byla založena 12. září 1996 a je součástí státní korporace Rosatom. Je tvořena podniky na výrobu jaderného paliva, konverzi a obohacování uranu, výrobu plynových centrifug a patří do ní také vědecko-výzkumné ústavy a konstruktérské kanceláře. Je jediným dodavatelem jaderného paliva pro ruské jaderné elektrárny. TVEL zásobuje palivem 78 energetických reaktorů v 15 zemích, výzkumné reaktory v deseti zemích a také námořní reaktory flotily jaderných ledoborců. Jaderné palivo TVEL využívá každý šestý reaktor ve světě, včetně českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Všech devět českých jaderných reaktorů (šest energetických, dva výzkumné a jeden univerzitní) pracuje v současné době s palivem vyrobeným v Ruské federaci.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..