Plány Turecka na první jadernou elektrárnu začínají dostávat pevné obrysy – na jaře loňského roku bylo poklepáno na základní kámen jaderné elektrárny Akkuyu a byla zahájena výstavba pomocných pobřežních budov. S tím je spojen také rostoucí zájem o konferenci INNPS, které se v loňském roce zúčastnily i české firmy.

mersin-akkuyu-nuclear-power-plant
Symbolem rozvoje turecké jaderné energetiky je elektrárna Akkuyu, kde mají stát čtyři bloky s reaktory VVER-1200. (Zdroj: Snipview.com)

Turecko je jedním z nejrychleji se rozvíjejících trhů na světě a zůstává nadále nejstabilnější zemí Euroasijského regionu. Aby bylo schopné udržet stávající růst, potřebuje do roku 2020 navýšit instalovaný výkon elektráren o 5-7 %. Výstavby jaderných elektráren a investice do jaderné energetiky jsou jednou z priorit turecké vlády pro nejbližší období.

První jadernou elektrárnou bude Akkuyu se čtyřmi bloky VVER-1200, které zde postaví ruský Rosatom. Míra lokalizace v tomto projektu má být 40 %, důvodem k relativně nízké lokalizace, než je obvyklé v projektech Rosatomu, jsou značně omezené zkušenosti místních výrobců s výrobou pro jaderný průmysl. První turecká jaderná elektrárna má kromě výroby elektřiny také zajistit rozšíření zkušeností s výrobou pro jaderný průmysl, vzdělávání a poskytnout pracovní místa pro vysoce kvalifikovaný personál. Zkušenosti mají být využity při výstavbě dalších jaderných bloků, která má proběhnout za využití francouzských jaderných technologií.

Rozvoji tureckého průmyslu také napomáhá každoroční konference s názvem International Nuclear Power Plants Summit, kde se setkávají zástupci společností ze všech koutů světa. Loni se jí zúčastnilo 850 delegátů z 290 společností, včetně 8 českých firem. Klíčoví účastníci jaderných projektů budou mít opět možnost setkat se v Turecku na 3. ročníku této konference, který proběhne 8.-9. března 2016.

 

Hlavním partnerem tohoto Summitu je Ministerstvo energetiky a přírodních zdrojů Turecké republiky společně s Asociací jaderného průmyslu Turecké republiky (NIATR), organizátory Summitu jsou společně Asociace jaderných inženýrů Turecké republiky a B2B Matchmaking Society of Turkey.

Zdroj: Tisková zpráva

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..