Švýcarská Rada států se shodla na nezavedení zákonných limitů na provozní životnost švýcarských jaderných reaktorů. Rada rovněž zamítla návrh podporovaný zdejším jaderným regulačním úřadem Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI), který by po provozovatelích požadoval předložení dlouhodobého provozního konceptu každých deset let poté, co reaktor dosáhne 40 let provozu.

kkm_1.jpg__3008x2000_q85_crop_upscale
Švýcarská jaderná elektrárna Muehleberg (zdroj: www.wenra.org)

Kromě toho rada schválila zavedení časového limitu na federální výkupní tarify dotačního programu obnovitelných zdrojů a převedení fondů podporujících větrnou a solární energii na podporu stávajících vodních elektráren. Tato rozhodnutí byla přijata v průběhu podzimního zasedání rady mezi 21. a 23. zářím.

Rada států je horní komora Federálního shromáždění, které ve Švýcarsku plní roli parlamentu. Dolní komora Federálního shromáždění se nazývá Národní rada. Obě komory mají stejné pravomoci, avšak zasedají samostatně.

„Rada států zamítla zavedení zákonných limitů pro provozní životnost jaderných elektráren společně s povinností dlouhodobých provozních konceptů. Tato rozhodnutí ale ještě nejsou konečná, neboť Národní rada a poté opět Rada států budou návrh zákona posuzovat, dokud obě komory nedosáhnou stejného rozhodnutí,“ uvedl pro server World Nuclear News Michael Ruch, náměstek tajemníka Rady pro životní prostředí, územní plánování a energetiku (Council for the Environment, Spatial Planning and Energy – CESPE), což je parlamentní komise Federálního shromáždění.

„V případě, že názory obou komor nebudou po třech jednáních v každé komoře konvergovat ke společnému rozhodnutí, bude svolána společná konference, kde bude dosaženo kompromisu. Dosud obě rady dosáhly společné dohody ohledně zákazu výstavby nových jaderných elektráren ve Švýcarsku,“ uvedl Michael Ruch „Národní rada nyní zákon přezkoumá. Jestliže dosáhne shody s Radou států v oblasti dlouhodobých provozních konceptů, další debata již kolem této záležitosti nebude nutná a zbývající drobnosti v této otázce budou snadno vyřešeny.“

V případě že zákon přijatý Radou států projde, budou švýcarské jaderné elektrárny provozovány do té doby, dokud budou technicky způsobilé čistě z hlediska bezpečnosti, uvedl Ruch. Navrhovaný zákon nijak neovlivní švýcarský jaderný výzkum, dodal.

Další diskuze kolem navrhovaného zákona se bude konat v průběhu zimního zasedání Národní rady mezi 30. listopadem a 18. prosincem, oznámil.

„Rada CESPE s dlouhodobým provozním konceptem a zavedením zákonných limitů provozní životnosti přišla jako první. Stalo se tak v reakci na referendum, které volalo pro omezení provozní životnosti jaderných elektráren na 45 let. Švýcarská veřejnost měla o podnětu hlasovat v roce 2017,“ uvedl.

Švýcarská vláda zavedla novou energetickou koncepci v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011. Dva měsíce po nehodě v japonské jaderné elektrárně se švýcarský parlament i švýcarská vláda rozhodly postupně ukončit výrobu elektřiny z jaderné energetiky. V roce 2014 bylo rozhodováno o energetické koncepci s názvem Energy Strategy 2050, přičemž energetická komise Národní rady volala pro zavedení systémů, který by vyžadoval po provozovatelích jaderných elektráren předložení plánů na zlepšení bezpečnosti, jakmile reaktory překonají 40 let provozu. S výhradou schválení regulačního úřadu ENSI by zákon umožnil provozovat reaktory po další desetileté období s žádným limitem na počet takovýchto prodloužení provozu. V případě, že by byl reaktor posouzen jako nezpůsobilý dalšímu provozu, provozovatel by za jeho odstavení nedostal žádné kompenzace. Referendum iniciativy Green Party initiative na omezení provozní životnosti jaderných elektráren na 45 let, o kterém Ruch mluvil, bylo nakonec zamítnuto. Vláda namísto toho předložila novou energetickou koncepci.

„Nová energetická koncepce klade důraz na navýšení instalovaného výkonu vodních elektráren, na podporu obnovitelných zdrojů energie a na zvýšení úsilí v oblasti maximalizace energetické účinnosti,“ uvedl Ruch. „Plynové elektrárny jsou považovány pouze jako poslední možnost. Na prvním místě je podpora obnovitelných zdrojů elektřiny.“

Švýcarské jaderné fórum (Swiss Nuclear Forum) uvítalo rozhodnutí Rady států upustit od politicky motivované limitace provozní životnosti zdejších jaderných elektráren. V prohlášení z 24. září organizace uvedla: „Takováto limitace by vedla pouze k další byrokracii a rozhodně by dále nezvýšila jadernou bezpečnost.“ Fórum dodalo, že rozhodnutí zakázat vydávaní licencí pro nové projekty jaderných elektráren je neopodstatněné a že je stále diskutabilní, zda bude země schopná nahradit jadernou energetiku obnovitelnými zdroji.

„V zimě pokrývají švýcarské jaderné elektrárny polovinu poptávky po elektrické energii v zemi,“ řekl pro server World Nuclear News Beat Bechtold, ředitel organizace Swiss Nuclear Forum. „Je těžké uvěřit tomu, že takovýto schodek může být kompenzován obnovitelnými zdroji elektřiny a opatřeními na zvýšení energetické účinnosti. S největší pravděpodobností bude nutný import elektřiny ze zahraničí, která bude pocházet ze zahraničních fosilních a jaderných elektráren.“

Ruch uvedl, že po diskuzi obou komor parlamentu dojde ke končenému hlasování o zákonu během posledního meetingu zasedání, pravděpodobně na jaře příštího roku. „Nakonec může švýcarská veřejnost požádat v této věci o referendum, pokud se na žádost o něho podepíše 50 000 občanů s hlasovacím právem,“ dodal.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..