Největší producent jaderného paliva na světě – společnost Westinghouse – je připraven uskutečnit další výrazné investice na Ukrajině. Trvá však na tom, aby vláda nepolevila v reformách. Tyto informace sdělil generální ředitel společnosti Westinghouse Danny Roderick v rozhovoru s agenturou Reuters.

jihoukrajinska_je-300x225
Jihoukrajinská JE (zdroj: ru.tsn.ua)

Na Ukrajině funguje celkem 15 jaderných reaktorů. Ty se na celkové výrobě elektrické energie v zemi podílejí téměř z 50 %. Většina z nich byla vybudována v období Sovětského svazu. Jejich provoz závisí na jaderném palivu z Ruska. Ukrajina se však snaží o snížení své energetické závislosti na Rusku. Společnost Westinghouse proto upravila již dva ukrajinské reaktory tak, aby mohly fungovat na palivo z Ameriky, přičemž doufá, že bude v tomto trendu i nadále pokračovat.

Generální ředitel Roderick, který přijel na Ukrajinu s dalšími americkými podnikateli v rámci obchodní cesty, uvedl: „Jsme připraveni zde, na Ukrajině, investovat stovky milionů dolarů.“ Společnost Westinghouse, která je součástí japonského podniku Toshiba, působí na Ukrajině již několik let. Roderick odmítl sdělit, kolik firma přesně na Ukrajině investovala. Řekl pouze to, že se jedná o desítky milionů dolarů.

Roderick mimo jiné chválil i snahy vlády o stabilizaci finančního systému a zefektivnění daňového systému. Nicméně někteří ukrajinští a zahraniční komentátoři jsou toho názoru, že je Kyjev v dalších reformách pomalý, a to i v oblasti plánu na vylepšení zdiskreditovaného soudního systému.

Ukrajinská vláda projevuje usilovnou snahu, aby dokázala, že v reformním úsilí a v boji s hluboce zakořeněnou korupcí nepolevuje. Pokud Ukrajina reformy uskuteční, během následujících čtyř let získá od mezinárodních věřitelů, mezi které patří i MMF či EU, částku v celkové výši 40 miliard dolarů (982 miliard Kč).

V rozhovoru pro ukrajinskou agenturu UNIAN odpovídal Roderick také na otázky ohledně výstavby nových jaderných bloků na Ukrajině a závodu na fabrikaci jaderného paliva. Uvedl: „Myslím si, že je pro Ukrajinu nyní nejdůležitější pokračovat v naplňování požadavků MMF, v čemž dosáhla velkého pokroku. V současnosti bych Ukrajině doporučil zaměřit se na to získávat co nejvíce elektřiny ze svých stávajících jaderných elektráren a za pár let, až bude patrný růst ukrajinské hospodářství, přijde doba, kdy bude mít význam bavit se o stavbě nových jaderných bloků a o tom, zda by je měla zájem stavět naše společnost.“

K tématu plánovaného ukrajinského závodu na fabrikaci jaderného paliva Roderick sdělil: „Naše společnost, stejně jako další společnosti, mají po světě mnoho továren na fabrikaci jaderného paliva a některé z nich nyní finančně bojují. Drží se ty továrny, které jsou ve výrobě plně vytíženy. Pokud bychom se měli rozhodnout pro stavbu dalšího takového podniku, nemohl by mít omezenou výrobní kapacitu, aby se uživil. Musel by tedy být zaměřen na dodávky paliva nejen na ukrajinské elektrárny, ale i na mnoho dalších. Před přijetím rozhodnutí o výstavbě bychom museli zvážit i další typy jaderného paliva, které by se v tomto hypotetickém závodu měly vyrábět.“

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..