Slovenské rafinerie Slovnaft odstoupily od svého záměru zakoupit od italského podniku Enel jeho podíl ve společnosti Slovenské elektrárne (SE), která je největším výrobcem elektrické energie na Slovensku. Tuto informaci sdělil generální ředitel rafinerie Slovnaft Oszkár Világi portálu vEnergetike.sk. Podnik Enel vlastní v SE 66 % akcií. V srpnu letošního roku oznámil, že zahájil exkluzivní jednání s českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) o prodeji svých slovenských aktiv.

Ředitel Slovnaftu Világi uvedl: „V současnosti s Enelem již nekomunikujeme. Naším cílem bylo podpořit dostavbu třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích. Po hlubším obeznámení se se situací musím ovšem konstatovat, že právě v dokončení (jaderných) elektráren vidíme ekonomická rizika.“

Rafinerie Slovnaft patří do maďarského koncernu MOL. Původně projevila svůj zájem o akci v SE prostřednictvím konsorcia s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. Ještě v měsíci září ředitel Világi médiím sdělil, že rafinérie je připravena pokračovat v jednáních s podnikem Enel o koupi podílu v SE, a to pokud se italská firma nedohodne s českou firmou EPH.

Podnik Enel již dříve uvedl, že počítá s prodejem poloviny ze svého dílu v SE české skupině EPH do konce tohoto roku. Ostatní akcie plánuje italský podnik prodat, jakmile budou dokončeny dva nové bloky v jaderné elektrárně Mochovce nacházející se na jihu Slovenska. Právě posouvání termínů dokončení a navýšení nákladů na dostavbu této jaderné elektrárny způsobilo spor podniku Enel se slovenskou vládou, která v SE drží 34% podíl.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..