Společnost NuScale si klade za cíl nasadit technologii svého malého modulárního reaktoru (small modular reactor – SMR) ve Spojeném království. První blok s reaktorem NuScale o výkonu 50 MWe by zde ráda postavila kolem roku 2025. Nyní společnost k realizaci tohoto záměru hledá partnery.

NuScale SMR cross section - 460
Řez elektrárnou s reaktory NuScale (zdroj: World Nuclear News)

Americká společnost NuScale vyvíjí reaktor za pomoci dotací od amerického ministerstva energetiky (Department of Energy – DOE). Celková suma těchto dotací dosáhla za posledních pět let 217 milionů dolarů. V příštím roce chce společnost požádat o certifikaci návrhu, přičemž doufá, že první blok s tímto reaktorem bude zprovozněn na konci roku 2023. Umístěn by měl být ve státě Idaho, kde o něj projevila potenciální zájem asociace Utah Association of Municipal Power Systems.

Dne 5. října předseda a generální ředitel společnosti NuScale John Hopkins uvedl: „Podobný časový harmonogram bychom chtěli aplikovat i ve Velké Británii. Naše společnost rozhodně bude pokračovat v podnikání ve Spojeném království, tím jsem si jistý. Nyní vybíráme potenciální lokality pro náš reaktor, přičemž díky jeho menším rozměrům máme širší škálu možností než běžné velké energetické reaktory.“

Další projekty nových jaderných bloků v Británii jsou založeny na jaderných reaktorech s výkonem vyšším než 1 000 MWe. Tyto bloky mají být umístěny ve stanovených lokalitách, aby nahradily dosluhující jaderné elektrárny. Bloky NuScale naopak produkují pouze 50 MWe, nicméně jsou továrně vyráběny a mohou být kombinovány do skupin až 12 bloků. „Naše technologie je menší, škálovatelná, jednoduší z hlediska financování, rychleji se buduje a snáze kombinuje s obnovitelnými zdroji,“ sdělil Hopkins.

„Malé modulární reaktory ve Velké Británii budou nasazeny – a to mnohem dříve, než si lidé myslí,“ uvedl Hopkins. Před samotnou realizací projektu ve Spojeném království bude muset společnost NuScale projít oficiálním procesem – Obecného hodnocení návrhu (Generic Design Assessment) – regulačního úřadu. Tento proces vyžaduje dané místo výstavby a podporu důvěryhodného zákazníka. Délka tohoto procesu se pohybuje kolem 3-4 let. Každý stavební projekt bude také vyžadovat stavební povolení stanovené na úrovni národní strategie, a také samozřejmě místní podporu.

Partneři projektu

Při zahájení své kampaně k projektu reaktoru NuScale, uvedla společnost mezi svými partnery i ty z Velké Británie. Většinový vlastník společnosti NuScale je podnik Fluor, který má významnou základnu ve městě Farnborough. Společnost Fluor se například podílela na návrhu paliva vyvíjeného s britskou Národní jadernou laboratoří (National Nuclear Laboratory); spolupracovala s firmou Rolls-Royce v oblasti kvalifikace během žádosti o financování od amerického ministerstva DOE; sponzoruje program stáží s univerzitami University of Sheffield a Oregon State University; diskutuje o technologickém vývoji s výzkumným centrem Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre; a tento rok otevřela londýnskou pobočku společnosti NuScale.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..