Britská společnost Lloyd’s Register dne 26. října oznámila, že podepsala rámcovou dohodu s čínským institutem Nuclear Power Institute of China (NPIC) o podpoře při návrhu a vývoji projektu plovoucí jaderné elektrárny s malým modulárním reaktorem.

fnp-105914_copy1
Čína chce vyvinou podobnou plovoucí jadernou elektrárnu jako je ruský Akademik Lomonosov (zdroj: www.wantchinatimes.com)

Podle rámcové dohody má společnost Lloyd’s Register a institut NPIC, který je dceřinou společností firmy China National Nuclear Corporation (CNNC), spolupracovat při vývoji plovoucí jaderné elektrárny, která má být „první svého druhu“. Čína chce elektrárnu využívat k napájení odlehlých pobřežních oblastí a zařízení na moři.

Společnost Lloyd’s Register uvedla, že první kontrakt v rámci dohody se bude týkat vývoje nových bezpečnostních předpisů, pokynů a jaderných standardů pro plovoucí jadernou elektrárnu, která má být v souladu s mezinárodními námořními požadavky a s bezpečnostními normami Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Mark Bassett, ředitel jaderné divize společnosti Lloyd’s Register Energy, prohlásil: „Institut NPIC si uvědomuje jedinečnou kombinaci zkušeností společnosti Lloyd’s Register v oblasti jaderné energetiky a námořních a bezpečnostních předpisů. Díky tomu, že uplatňujeme naše odborné znalosti v zájmu pomoci klientům v návrhu, výstavbě a provozu kapitálově náročných aktiv při nejvyšším možném výkonu a za vysoké úrovně bezpečnosti, nás institut NPIC zvolil, abychom mu pomohli bezpečně zvládnout tento technicky náročný námořní jaderný program.“

Viceprezident společnosti Lloyd’s Register Energy pro strategický rozvoj v oblasti Číny Melvin Zhang uvedl: „Od projektu se očekává, že stanoví tempo pro využití a aplikaci jaderných reaktorů v sektoru udržitelné námořní energetiky.“

Námořní verze reaktoru ACP100

Mluvčí společnosti Lloyd’s Register pro server World Nuclear News potvrdil, že čínské plovoucí jaderné elektrárny by mohly být založeny na námořní verzi designu malého modulárního reaktoru ACP100 společnosti CNNC známého pod označením ACP100S. Reaktor o výkonu 100 MWe s pasivními bezpečnostními prvky je ve vývoji již od roku 2010, přičemž předběžný návrh jeho konstrukce byl dokončen v roce 2014.

Reaktor ACP100 je tlakovodní reaktor integrované konstrukce, u něhož jsou všechny hlavní komponenty primárního okruhu instalovány uvnitř jedné tlakové nádoby. Jedná se o víceúčelový reaktor, který je navržen pro výrobu elektrické energie, tepla, páry a pro odsolování mořské vody.

Čína v červnu oznámila, že plánuje plovoucí jadernou elektrárnu uvést do komerčního provozu do roku 2019. Šéfkonstruktér společnosti NPIC Song Danrong uvedl, že základní konstrukční návrh projektu bude dokončen v roce 2016, kompletní konstrukční návrh pak bude dokončen o rok později. Plavidlo, které ponese elektrárnu, má být připraveno s namontovanými hlavními komponenty elektrárny v roce 2018, přičemž do komerčního provozu by pak mohlo vstoupit o rok později. Elektrárna bude využívána pro dodávky elektrické energie pro odlehlé pobřežní oblasti nebo pro projekty hlubinného průzkumu nalezišť ropy. Demonstrační elektrárna by měla podle očekávání stát kolem 560 milionů dolarů.

Firma CNNC New Energy Corporation, která je společným podnikem společností CNNC (51 %) a China Guodian Corp (49 %), plánuje postavit dva demonstrační bloky s reaktory ACP100 ve městě Čang-čou (pinyin: Zhangzhou) nedaleko města Sia-men (pinyin: Xiamen) na jihu čínské provincie Fu-ťien (pinyin: Fujian).

V dubnu podepsala společnost CNNC dohodu s agenturou MAAE o provedení bezpečnostního přezkumu designu reaktoru ACP100 – tzv. Generic Reactor Safety Review (GRSR). Přezkum GRSR zhodnotí všechny kompletně i nekompletně vyvinuté bezpečnostní prvky reaktorového designu, který ještě nevstoupil do licenčního procesu. Mezinárodní tým odborníků z MAAE tak vyhodnotí bezpečnostní prvky reaktoru a srovná je s bezpečnostními standardy agentury MAAE. Přezkum začal v červenci letošního roku, přičemž se očekává, že jeho dokončení zabere 7 měsíců.

V tiskovém prohlášení o dohodě se společností Lloyd’s Register firma NPIC uvedla: „Věříme, že v projektu jsou značné příležitosti k dalšímu úsilí ve vývoji bezpečné, čisté a udržitelné energetiky pro budoucnost. Naše poslední iniciativa pro rozvoj čistých energetických dodávek pro námořní zařízení prostřednictvím jaderné energie je jen jedním příkladem toho, jak se snažíme inovovat a aplikovat nové způsoby využívání jaderných technologií v zájmu zajištění stabilních dodávek elektrické energie.“

V současnosti jediná plovoucí jaderná elektrárna, která má blízko k uvedení do provozu – Akademik Lomonosov – se staví v Rusku. V elektrárně mají pracovat dva reaktory o výkonu 35 MWe podobné těm určených pro pohon lodí, které budou namontovány na lodi, jenž bude při produkci elektřiny ukotvena v přístavu. Loděnice Baltického závodu v Petrohradě mají první plovoucí jadernou elektrárnu dodat svému zákazníkovi – ruskému provozovateli jaderných elektráren, společnosti Rosenergoatom – v září roku 2016. Elektrárna by pak mohla na Čukotce začít vyrábět elektřinu a teplo na počátku roku 2017.

Na konci června podepsala firma Rusatom Overseas (dceřiná společnost Rosatomu) s čínskou společností CNNC New Energy memorandum o budování plovoucích jaderných elektráren. V červenci roku 2014 čínští odborníci navštívili ruské centrum pro výcvik posádky plovoucí jaderné elektrárny a Baltický závod, kde se setkali se členy konstrukčního týmu ruské plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov.

Plovoucí jaderné elektrárny poskytují několik různých výhod: Výstavba v továrnách nebo loděnicích by měla přinést efektivitu; umístění elektráren je velmi jednoduché; plovoucí jaderné elektrárny mají velmi nízký dopad na životní prostředí; a vyřazení elektrárny z provozu může probíhat ve specializovaném zařízení. Na druhou stranu mořské prostředí přináší některé důležité aspekty, které musí být řádně vyřešeny jako například přístup personálu a důležitého vybavení nebo potřeba pro silné bezpečnostní prostředky, které zajistí, že nekontrolovatelná kontaminace moře by byla nemožná.

Zdroj: World Nuclear News, Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..