Jednobloková jaderná elektrárna Pilgrim – jediná jaderná elektrárna v americkém státě Massachusetts – bude v polovině roku 2019 vyřazena z provozu, oznámila dnes společnost Entergy. Jako důvod pro uzavření elektrárny firma uvedla neekonomičnost provozu.

Pilgrim plant - 400 (Entergy)
JE Pilgrim (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Entergy řekla, že o svém záměru již informovala nezávislého provozovatele zdejší přenosové soustavy – společnost ISO New England Inc (ISO-NE). Jaderná elektrárna Pilgrim se po 31. květnu roku 2019 přestane účastnit energetického trhu, což znamená, že po 1. červnu bude definitivně odstavena. Firma podotkla, že přesný termín ukončení provozu bude záležet na několika faktorech, které zahrnují i výsledky jednání s provozovatelem sítě ISO-NE. O přesném termínu odstavení elektrárny tak bude rozhodnuto v první polovině příštího roku.

„Mezi faktory, které by mohly vést k dřívějšímu odstavení elektrárny než v roce 2019 (nabízí se například rok 2017, kdy na elektrárně skončí současný provozní cyklus), se řadí: vyšší regulační náklady, jakékoliv změny v regulačních předpisech kolem provozních záležitostí, nebo potenciální příležitosti nalezení ekonomicky výhodnější náhrady za dodávky elektřiny z jaderné elektrárny Pilgrim,“ uvedla společnost Entergy.

Firma uvedla, že rozhodnutí o vyřazení jaderné elektrárny Pilgrim z provozu bylo učiněno z důvodů zhoršujících se podmínek trhu, snížených zisků a zvýšených provozních nákladů. V elektrárna pracuje jeden varný reaktor o výkonu 680 MWe, který je v provozu od roku 1972.

Společnost Entergy uvedla, že nízké velkoobchodní ceny elektrické energie – které zapříčinily rekordně nízké ceny zemního plynu – významně ovlivnily příjmy jaderné elektrárny Pilgrim. Současné i předpovídané ceny elektřiny spadly o zhruba 10 dolarů za MWh, což vede k roční ztrátě více než 40 milionů dolarů na příjmech elektrárny. Mezitím narušený velkoobchodní trh s elektřinou i nadále potlačuje ceny této komodity v regionu, přičemž neposkytuje adekvátní kompenzaci za benefity, které jaderná elektrárna poskytuje. Firma uvedla, že všechny snahy za posledních několik let o napravení trhu nebyly dostatečně úspěšné.

Podnik dodal, že „nespravedlivé státní energetické návrhy, které dotují obnovitelné zdroje elektřiny na úkor jaderné elektrárny Pilgrim a dalších zdrojů,“ měly velký hospodářský dopad na provoz elektrárny.

Společnost Entergy uvedla: „Bez přičtení nákladů, které způsobilo rozhodnutí o uzavření elektrárny, měla elektrárna podle odhadů vykázat za léta 2015, 2016 a 2017 po započtení daní roční ztrátu 10 – 30 milionů dolarů.“

Proces likvidace elektrárny začne ihned, jakmile bude elektrárna trvale odstavena, oznámila společnost. Dále poznamenala, že v současném fondu na likvidaci elektrárny je kolem 870 milionů dolarů, „což představuje finanční rezervu ve výši 240 milionů dolarů na aktivity spojené s ukončením licence prováděné na úrovni požadované úřadem NRC.“

Generální ředitel společnost Leo Denault uvedl: „Rozhodnutí o uzavření jaderné elektrárny Pilgrim bylo velmi obtížné hlavně z důvodů vlivu na zaměstnance a komunitu, ve které žijí a pracují. Zaměstnanci jaderné elektrárny Pilgrim tvoří směsice kvalifikovaných specialistů tvořenou mladými profesionály a ostřílenými a zkušenými veterány, kteří po desetiletí přispívali k čisté výrobě elektrické energie, čímž zároveň přispívali miliony dolarů na ekonomických aktivitách v regionu. Přesto nás bohužel současné tržní podmínky a zvýšené náklady na provoz dovedly k závěru, že nemáme jinou možnost než elektrárnu uzavřít.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..