Italská energetická společnost Enel dospěla údajně ke všeobecné dohodě s českou skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH). Dohoda se týká prodeje podílu v hlavní slovenské elektrárenské společnosti Slovenské elektrárne (SE). Tuto informaci uvedla dne 22. října agentura Reuters, která se ve své zprávě odvolala na zdroj z italské firmy, jež podíl prodává. Exkluzivní jednání o prodeji části svého 66% podílu vede společnost Enel se skupinou EPH od letošního srpna. Mluvčí EPH Daniel Častvaj však na dotaz ČTK dohodu nepotvrdil.

Mluvčí Častvaj věc komentoval takto: „Nemůžeme potvrdit zprávu některých médiích, že bylo dosaženo dohody mezi EPH a Enelem o prodeji podílu, který italská společnost drží ve firmě Slovenské elektrárne. Jednání stále pokračují. Až dojde k podpisu dohody, budeme informovat.“

Zdroj agentury Reuters uvádí, že se očekávalo, že exkluzivní jednání firmy dokončí do 16. října. Širší dohoda již byla uzavřena, nicméně strany se rozhodly vzít si další měsíc, aby vypracovaly podrobnosti.

Společnost Enel plánuje prodej svého podílu ve dvou fázích. Francesco Starace, generální ředitel společnosti, již dříve uvedl, že v první fázi by měl být prodán přibližně 30% podíl akcií. Stát by se tak mělo ještě do konce letošního roku. Jakmile budou dokončeny dva nové bloky v jaderné elektrárně Mochovce, bude společnost prodávat i zbývající podíl.

Italská firma má v plánu prodat majetek přibližně za pět miliard euro (135,3 miliardy korun). Podíl v podniku Slovenské elektrárne je součástí tohoto plánu a podle vyjádření ředitele Staraceho z května letošního roku je jeho hodnota 750 milionů euro.

Zájem o podíl společnosti Enel v podniku SE původně projevila také slovenská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. Rafinerie Slovnaft však dne 19. října uvedla, že odstoupila od záměru akcie v SE získat, a to kvůli rizikům, která jsou podle ní spojená s dokončením zmiňované jaderné elektrárny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..