Regulační úřad Federal Authority for Nuclear Regulation (FANR) Spojených Arabských emirátů a korejský ústav Korea Atomic Energy Research Institute (KAERI) podepsaly memorandum o porozumění (memorandum of understanding – MOU) k podpoře spolupráce v oblasti jaderné bezpečnosti v oblasti lehkovodních reaktorů.

262
Podpis memoranda zástupcem Spojených arabských emirátů a Jižní Koreje (zdroj: nuclearfriendsfoundation.com)

Memorandum bylo podepsáno ve Vídni, a to velvyslancem Hamadem Alkaabim, místopředsedou představenstva managementu regulačního úřadu FANR a prezidentem ústavu KAERI Dr. Jongem Kyungem Kimem. K podpisu došlo během výroční konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

V návaznosti na vydání jaderného zákona v roce 2009 vybrala agentura Emirates Nuclear Energy Agency korejského dodavatele k postavení čtyř lehkovodních jaderných reaktorů v západní oblasti Abu Dhabí. Všechny čtyři bloky jsou v současné době ve výstavbě, přičemž první z nich má do provozu vstoupit v roce 2017, předtím však musí ještě získat povolení od regulačního úřadu FANR.

Memorandum o porozumění podepsané dne 29. září 2015 s dobou platnosti 5 let volá po spolupráci regulačního úřadu FANR s jihokorejským ústavem KAERI s cílem umožnit úřadu FANR získat zkušenosti v oblasti jaderné bezpečnosti pro pokročilé lehkovodní reaktory. Tyto dvě organizace budou spolupracovat na tepelně-hydraulických zkouškách, analýze bezpečnosti, analýze posuzující rizika vážné nehody a v dalších oblastech.

„Tato dohoda posune Spojené arabské emiráty v jejich úsilí o maximalizaci bezpečnosti při přípravě národa na přidání jaderné energie do energetického mixu země,“ sdělil velvyslanec AlKaabi, který je rovněž stálým zástupcem Spojených arabských emirátů v agentuře International Atomic Energy Agency. „Úřad FANR a Spojené arabské emiráty budou výrazně těžit ze spolupráce s tak zkušeným partnerem jako je ústav KAERI.“

Zdroj: Nuclear Friends Foundation

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..