Slovensko má v úmyslu získat opci na akcie v podniku Slovenské elektrárne (SE). Jedná se o podíl o velikosti 17 %. Svůj záměr chce zrealizovat až po tom, co italská společnost Enel dokončí prodej první části ze svého 66% podílu v podniku SE a až bude hotový třetí i čtvrtý blok jaderné elektrárny v Mochovcích. Slovenský premiér Robert Fico sdělil tyto informace dne 27. října novinářům na dotaz ČTK. Společnost Enel nyní vede exkluzivní jednání s českou skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH). V první etapě by mu mohla společnost prodat podle dostupných informací 1/3 akcií v největším výrobci elektrické energie na Slovensku.

index
Slovenský premiér Robert Fico (zdroj: www.etrend.sk)

Premiér Fico uvedl: „Pokud dojde mezi Enelem a někým k dohodě o prodeji prvního balíku 33 procent (akcií SE), budeme chtít mít opci na 17 procent po dokončení třetího a čtvrtého bloku (elektrárny Mochovce).“ Dále dodal, že vláda by tak v podniku mohla získat většinový podíl. Nyní drží 34 % akcií.

Podle Fica připadá pro vládu získání opce na akcie v podniku SE v úvahu až po dokončení dvou výrobních bloků v jaderné elektrárně Mochovce na jihu Slovenska. Dostavba těchto bloků se proti původním plánům opožďuje a prodražuje.

Vazil Hudák, ministr hospodářství, tvrdil ještě minulý týden, že slovenská vláda nebude možná usilovat o zvýšení svého akcionářského podílu v podniku SE, a to za podmínky, že by stát po vstupu nového investora do podniku získal větší vliv na chod podniku.

Termín dostavby obou bloků v jihoslovenské elektrárně v Mochovcích byl v minulosti opakovaně odkládán. Poslední informace uvádí, že bloky 3 a 4 by měly být uvedeny do provozu postupně mezi léty 2016 a 2017. Rozpočet na dostavbu elektrárny byl vloni navýšen na 4,63 miliardy euro. Původní náklady byly odhadovány na částku 2,78 miliardy euro.

O podíl společnosti Enel v podniku SE se původně zajímala i slovenská rafinerie Slovnaft prostřednictvím konsorcia s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. Rafinerie Slovnaft však od záměru získat akcie v podniku SE odstoupila. Jako důvod svého rozhodnutí uvedla ekonomická rizika, která jsou podle ní spojená s dokončením jaderné elektrárny Mochovce.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..