Skupina ČEZ založí kvůli dostavbě jaderných elektráren Temelín a Dukovany dvě dceřiné společnosti. Rozhodlo tak představenstvo polostátní firmy. ČTK o tom informoval dne 15. října mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Varianta výstavby, kdy by ve vedení byla nová dceřiná společnost firmy, byla podpořena již dříve premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem průmyslu Janem Mládkem (oba ČSSD).

2012_0620_ete_nove_bloky_630pix
Takto nějak by mohla vypadat dostavěná jaderná elektrárna Temelín (zdroj: www.temelinky.cz)

ČTK dne 15. října mluvčí Kříž sdělil: „V návaznosti na Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky bylo představenstvem definitivně rozhodnuto, že vyčleníme tyto projekty do samostatných dceřiných společností.“ Dále dodal, že důvodem založení nových firem je také skutečnost, že samostatné dceřiné společnosti mohou lépe hledat partnery pro projekt dostavby obou jaderných elektráren.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR byl schválen vládou v červnu letošního roku. Plán počítá s výstavbou jednoho výrobního bloku v JE Dukovany a jednoho výrobního bloku v JE Temelín – s možností rozšíření na dva bloky, a to v obou elektrárnách. Otázka financování výstavby však zatím není dořešena.

V září tohoto roku mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba ČTK řekl, že na schválený jaderný akční plán bude navazovat předložení studie. Ta již bude obsahovat konkrétní způsob výstavby nových jaderných bloků v České republice. Podle MPO by měla být tato studie předložena do konce následujícího roku. Mluvčí dodal, že obsahem studie by mimo jiné měl být také vybraný model stavby nových bloků a další potřebné kroky pro zajištění výstavby.

Skupina ČEZ v loňském dubnu zrušila tendr na dostavbu dvou výrobních bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Hlavní důvodem byl fakt, že stát neposkytl na stavbu garance. Podle původních plánů měla být stavba nových bloků dokončena v roce 2025. Odhady nákladů se pohybovaly v rozmezí 200-300 miliard korun.

Daniel Beneš, generální ředitel skupiny ČEZ, ČTK letos v červnu sdělil, že výstavba každého nového jaderného bloku v Česku vyjde řádově na 120-150 miliard korun.

Jaderné zdroje vyrábí přibližně třetinu elektrické energie v ČR. Státní energetická koncepce počítá s tím, že se bude podíl jádra v budoucnosti zvyšovat. V roce 2050 by mělo jádro zajišťovat 50 % elektřiny v České republice.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..