Při ceremonii, která se konala dne 25. září 2015, ruská vládní komise oficiálně schválila dokončení likvidace ruského uranovo-grafitového reaktoru El-2 společnosti Siberian Chemical Combine (SCC). Jedná se tak o první uranovo-grafitový reaktor, u něhož byla likvidace dokončena.

inside_seversk_chemical_plant
Komplex SCC (zdroj: siberiantimes.com)

K zajištění bezpečného skladování reaktoru po dobu desítek tisíc let firma SCC v roce 2010 založila akciovou společnost Experimental Demonstration Centre Decommissioning Uranium-Graphite Reactors (JSC UDC PEM). Ve spolupráci s předními výzkumnými centry Ruské akademie věd vyvinula společnost JSC UDC PEM unikátní likvidační technologii, v rámci které jsou všechny dutiny reaktoru vyplněny směsí přírodních jílů.

„Reaktor je pod tlakem naplněn směsí jílů tak, aby byly vyplněny všechny prázdné prostory uvnitř. Dále jsme jíly zasypali také horní část reaktoru do podoby kopce, který jsme poté pokryli dalšími inertními materiály – pískem a štěrkem,“ uvedl Andrej Izmestijev ze společnosti JSC UDC PEM. „Při likvidaci tak nebyl použit žádný beton,“ dodal. Projekt byl dokončen o dva měsíce dříve, než bylo původně plánováno. Nyní jsou v plném proudu práce na výstavbě ochranné obálky, která má pohřbený reaktor ochránit vůči nepříznivým vlivům počasí. Generální ředitel společnosti SCC Sergej Točilin na tiskové konferenci v Seversku uvedl, že dokončení projektu zlepší důvěru veřejnosti v jadernou energetiku.

Reaktor EL-2 vstoupil do provozu v únoru roku 1958 v uzavřeném městě Tomsk-7 (nyní Seversk) v oblasti Tomsk. Byl to v pořadí druhý průmyslový uranovo-grafitový reaktor společnosti SCC. První byl spuštěn v roce 1955 pod označením l-1 a společně tvořily první dvou účelnou jadernou elektrárnu, která produkovala 100 MWe elektřiny a plutonium pro vojenské účely. V šedesátých letech minulého století uvedla společnost SCC do provozu další tři dvou účelné reaktory (ADE-3, ADE-4 a ADE-5), které navýšily výrobu elektrické energie na 600 MWe.

V rámci ruskoamerické dohody a ukončení výroby plutonia pro vojenské účely byly na počátku 90. let reaktory l-1, El-2 a ADE-3 vyřazeny z provozu. Zbylé dva reaktory (ADE-4 a ADE-5) byly trvale odstaveny v roce 2008.

Technologie vyvinutá při likvidaci reaktoru El-2 bude nyní aplikována na likvidaci dalších ruských uranovo-grafitových reaktorů. Kromě pěti v zařízení společnosti SCC je dalších pět v zařízení Mayak Chemical Combine v Ozersku a tři v železnogorském zařízení Mining & Chemical Combine v oblasti Krasnojarsk. Společně mezi lety 1948 a 1994 tyto reaktory vyprodukovaly podle Světové jaderné asociace kolem 170 t plutonia pro vojenské účely.

Ruský zákon o nakládání s radioaktivním odpadem z roku 2011 charakterizuje speciální radioaktivní odpad, jehož transport by byl příliš nebezpečný a příliš nákladný. Odpad vyprodukovaný vojenskými jadernými programy a odpad z jaderných havárii je automaticky do této kategorie zařazen.

V současné době probíhá program na vývoj úložiště pro takovýto odpad v Seversku. Andrej Izmestijev ze společnosti JSC UDC PEM uvedl, že nové plánované zařízení speciální radioaktivní odpad bezpečně uskladní po dobu desítek tisíc let. Podle zástupce ředitele národního operátora pro nakládání s radioaktivním odpadem (National Operator for Radioactive Waste Management – NO RAO) dosáhnou nutné investice pro vývoj úložiště 42 milionů dolarů. Celková kapacita úložiště má být 150 000 kubických metrů a jeho výstavba je naplánovaná na léta 2017-2021. Roční provozní výdaje mají dosahovat zhruba 1,5 milionů dolarů. Úložiště má být uvedeno do provozu v roce 2021 s provozní licencí do roku 2035 s možným prodloužením do roku 2040. Organizace NO RAO již začala s posuzováním vlivu zařízení na životní prostředí.

Kromě toho Mezinárodní agentura pro atomovou energii společně s organizacemi Organization for Economic Cooperation a Development Nuclear Energy Agency zvažuje zřízení mezinárodního pilotního zařízení v lokalitě SCC na vývoj technologií pro zpracování ozářeného grafitu, řekl Izmestijev. Rozvoj tohoto projektu bude projednán na meetingu v Seversku, který se má odehrát v říjnu letošního roku.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..