Výroba a otestování 28 „délek“ (jednotlivých částí o celkové délce 18 kilometrů) supravodičů pro toroidní magnety tokamaku ITER zabralo Rusku celkem pět let. Toroidní magnety jsou jednou z klíčových součástí fúzního reaktoru ITER, který se staví na jihu Francie. Poslední tři délky byly naloženy na kamion v Kurčatově institutu národního výzkumu (Kurchatov Institute National Research Center), odkud budou dopraveny do Itálie. Jakmile budou podepsány všechny přijímací dokumenty, bude první dohoda s Ruskem o dodávce komponentů pro ITER oficiálně uznána jako dokončená. Ruské supravodiče budou následně v italské společnosti ASG Superconductors navinuty do podoby toroidních cívek.

technologies
Řez tokamakem ITER (zdroj: Rosatom Newsletter)

Magnetický systém tokamaku ITER se sestává z celkem 48 komponent: 18 toroidních cívek, 6 poloidálních cívek, 6 sekcí centrálního solenoidu a 18 korekčních cívek. Toroidní magnetické pole slouží v tokamaku k redukci nestabilit plazmatu, zatímco poloidální cívky slouží k udržení plazmového výboje na místě. Bez supravodičů by nebylo možné vytvořit dostatečně silné magnetické pole.

Supravodiče pro ITER vyrábí celkem šest členských zemí projektu ITER – Rusko, Čína, Evropská unie, Japonsko, Jižní Korea a USA. V zařízení bude instalováno kolem 200 kilometrů supravodivých kabelů o celkové hmotnosti 2 800 tun. Rusko z nich má dodat zhruba jednu pětinu. Do produkce a testování supravodičů byly zapojeny také dceřiné firmy ruské státní jaderné korporace Rosatom – výzkumné instituty A. Bochvar Russian Research Institute of Inorganic Materials, Kurchatov Institute National Research Center, Russian Cable Industry Research institute a Institute of High Energy Physics. Kromě supravodičů pro toroidní cívky bude Rusko vyrábět také supravodiče pro poloidální cívky, jejichž výroba by měla být dokončena v roce 2017.

Zdroj: Rosatom Newsletter

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..