Ruská státní jaderná korporace Rosatom plánuje v následujících pěti letech podepsat dokumenty pro výstavbu 30-40 nových jaderných bloků v cizině, uvedl zástupce generálního ředitele Rosatomu Kirill Komarov. Na konci roku 2014 organizaci Russian Nuclear Society oznámil, že desetileté portfolio zahraničních zakázek Rosatomu dosáhlo hodnoty 101,4 miliardy dolarů, přičemž v roce 2015 by se jeho hodnota mohla navýšit o dalších téměř sedm miliard dolarů. Do roku 2020 by Rosatom chtěl dosáhnout hodnoty portfolia zahraničních zakázek 150 miliard dolarů.

Hanhikivi-with-AES-2006-460-Fennovoima-450x285
Představa o budoucí podobě bloku VVER-1200 AES-2006 v lokalitě Hanhikivi. (Zdroj: World Nuclear News)

Návrh veřejné výroční zprávy společnosti Rosatom uvádí, že podle očekávání by se měly výnosy ze zahraničních zakázek zvýšit z 5,2 miliardy dolarů na 6 miliard dolarů. Zvýšení výnosů souvisí s kurzovními rozdíly, se zvýšenou produkcí elektrické energie a se zvýšením ceny elektrické energie. Příjmy Rosatomu v roce 2014 byly o 5 % vyšší než v roce 2013. Na celkových zahraničních výnosech v roce 2014 se výstavba jaderných elektráren podílela z 948 milionů dolarů (o 240 milionů dolarů více než v roce 2013), uranové produkty z 2,227 miliardy dolarů (o 158 milionů dolarů více než v předchozím roce) a export palivových souborů společně s ostatními aktivitami z 2,027 miliardy dolarů (o 169 milionů dolarů méně než v roce 2013).

Generální ředitel společnosti Rosatom Sergej Kirienko ruskému premiérovi Dimitrij Medveděvovi dříve v tomto měsíci oznámil, že korporace v nedávné době neprohrála žádný z otevřených tendrů. „V průběhu posledních let naše korporace neprohrála žádný otevřený tendr. Vyhráli jsme všechna výběrová řízení, kterých jsme se zúčastnili. Současné portfolio společnosti obsahuje 30 zakázek na výstavbu jaderných bloků v 12 zemích světa. Dalších deset zakázek na výstavbu jaderných bloků je v současné době předmětem jednání,“ dodal.

Mezitím jaderná společnost Rosenergoatom uvedla, že ze zahraničního podnikání očekává v tomto roce výnosy ve výši přesahující 535 milionů dolarů. Zástupce generálního ředitele společnosti a ředitel pro rozvoj sféry podnikaní Boris Arseev uvedl, že v roce 2013 hodnota portfolia zahraničních zakázek společnosti dosahovala 131,6 milionů dolarů, přičemž v roce 2014 vzrostla tři a půl násobně na 520 milionů dolarů. „Tento rok takto velký růst nezaznamenáme, ale určitě překonáme hranici 530 milionů dolarů,“ poznamenal s tím, že zvýšení hodnoty zahraničních zakázek bylo docíleno aktivnější pozicí na trhu, která vedla k podepsání nových smluv.

Zahraniční zakázky této společnosti zahrnují smlouvy na prodloužení provozu jaderných elektráren (bulharská jaderná elektrárna Kozloduj a Arménská jaderná elektrárna), smlouvy na technickou podporu provozu a údržby íránské jaderné elektrárny Búšehr nebo smlouvy na výcvik personálů pro třetí a čtvrtý blok čínské jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan). Kontrakty na výcvik personálů pro finskou jadernou elektrárnu Hanhikivi a tureckou jadernou elektrárnu Akkuyu jsou připraveny k podepsání. Společnost rovněž jedná s Jordánskem a Bangladéší o kontraktech na podporu vývoje státních jaderných infrastruktur.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..