Ruská státní jaderná korporace Rosatom podepsala memorandum o porozumění s bolivijským ministerstvem fosilních zdrojů a energetiky (ministry of hydrocarbons and energy). Stalo se tak dne 8. října. Memorandum se týká spolupráce v oblasti mírového využití atomové energie. Dokument byl podepsán Sergejem Kirienkem, generálním ředitelem korporace Rosatom, a Luisem Albertem Sanchezem, bolivijským ministrem energetiky.

Russia-Bolivia - October 2015 - 460 (Rosatom)
Slavnostní podepsání memoranda (zdroj: World Nuclear News)

Spolupráce bude zahrnovat: použití radioizotopů, radiačních technologií a jejich aplikací v průmyslu, medicíně, zemědělství i v dalších oblastech; poskytování školení a vzdělávání personálu; pomoc při vytváření a vývoji infrastruktury pro řízení i regulaci bolivijského jaderného programu; potenciální výstavbu centra jaderné vědy a technologie; konzultace o možné výstavbě jaderných elektráren ruského designu v Bolívii; a rozvoj informačních programů pro veřejnost.

Obě strany se dohodly, že budou jednat o možné mezivládní dohodě ohledně spolupráce v oblasti mírového využití jaderné energie.

Bolivijský president Evo Morales v říjnu loňského roku oznámil, že tato jihoamerická země by během příštího desetiletí měla do rozvoje jaderné energetiky investovat více než 2 miliardy dolarů (47,68 miliard korun). Dále sdělil, že bolivijský jaderný program bude „s instalací ozařovacího zařízení zefektivňovat a posilovat diagnostiku i léčbu rakoviny, navíc bude také zlepšovat konzervování potravin, semen, půdy a hubení škůdců.“ Prezident Morales dodal, že země plánuje postavit cyklotron, PET/CT, lineární urychlovač a jaderný výzkumný reaktor.

V březnu letošního roku Bolívie podepsala dohodu o spolupráci s Argentinou ohledně podpory a rozvoje infrastruktury a institucí potřebných pro mírové využití jaderné energie. Dohoda „posílí vědeckou, technickou a finanční podporu pro vnitrostátní jaderné programy v rámci bolivijské státní legislativy a jejích mezinárodních závazků“, dodal ministr.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..