Ruské společnosti OJSC Power Machines a Rusatom Service, která je dceřinou firmou ruské státní jaderné korporace Rosatom, podepsaly kontrakt v hodnotě 28 milionů dolarů na zlepšení vybavení pátého bloku bulharské jaderné elektrárny Kozloduj.

zx620y348_996182
Bulharská jaderná elektrárna Kozloduj (zdroj: sofiaecho.com)

Do konsorcia, které práce provede, patří také ruská jaderná společnost Rosenergoatom a francouzská společnost EDF. Kontrakt byl podepsán v rámci dohody z roku 2012 o spolupráci dvou bulharských firem a společností z několika dalších zemí včetně Číny, Indie, Iránu a Arménie.

V rámci smlouvy společnost Power Machines zmodernizuje turbogenerátor, což bude mít za následek zvýšení elektrického výkonu elektrárny o 100 MWe na 1100 MWe. Rekonstrukční projekt, který má být dokončen v květnu 2017, má prodloužit technickou životnost turbogenerátoru. V rámci kontraktu budou rekonstruovány rotory turbíny a budič generátoru a dále pak budou vyměněny statory turbíny a jejich uložení.

V pátém bloku jaderné elektrárny Kozloduj pracuje ruský tlakovodní reaktor VVER-1000 V-320, který do komerčního provozu vstoupil v roce 1988. Podobné práce jsou v současné době prováděny také na šestém bloku elektrárny společnostmi Power Machines a Rusatom Service.

Jaderná elektrárna Kozloduj se nachází na řece Danube. První blok elektrárny byl zprovozněn již v roce 1974. Bloky 1 až 4 (všechny s reaktory VVER-440 typ 230) byly vyřazeny z provozu v rámci podmínek pro vstup Bulharska do Evropské unie. Pátý a šestý blok elektrárny s reaktory VVER-1000 byly do provozu uvedeny v roce 1988, respektive 1993. V letech 2005-2006 na nich proběhla rozsáhlá rekonstrukce.

Bulharská vláda doufá, že se podaří prodloužit životnost pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Kozloduj o 30 let. Současná provozní licence pátému bloku elektrárny vyprší v říjnu roku 2017, šestému bloku pak o čtyři roky později. Jaderná elektrárna Kozloduj produkuje téměř 35 % bulharské elektřiny a je zde jedním z nejlevnějších zdrojů této komodity.

Společnosti OJSC Power Machines a Rusatom Service se také chystají zúčastnit tendru na práce nutné k prodloužení provozu šestého bloku elektrárny.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..