Vědecká a technická rada ruské státní jaderné korporace Rosatom schválila výsledky odborného detailního přezkumu designu pilotního energetického bloku s reaktorem SVBR-100.

images1
Reaktor SVBR-100 (zdroj: IAEA.org)

Pilotní blok má být postaven společností AKME-engineering, která je společným podnikem Rosatomu a soukromé společnosti Irkutsenergo. SVBR-100 je malý modulární rychlý reaktor, který jako chladivo používá slitinu olova a bismutu. Jeho výkon by měl dosahovat 100 MWe. Pilotní prototyp bloku s reaktorem SVBR-100 má být podle plánů spuštěn v roce 2019.

„Hlavním úkolem odborníků bylo prověřit proveditelnost technologických konceptů v návrhu reaktoru SVBR-100 a jejich soulad s bezpečnostními předpisy. Dalším úkolem expertů byla příprava návrhů, které mají zvýšit konkurenceschopnost těchto reaktorů,“ uvedla společnost AKME-engineering. Odborný přezkum potvrdil absenci jakýchkoliv technologických problémů, které by znemožnily dokončení detailního návrhu konstrukce a obdržení licence pro pilotní energetický blok. Vědecká a technická rada schválila výsledky odborného přezkumu a doporučila, aby při projektu výstavby pilotního energetického bloku a při další komercializaci projektu byly v úvahu vzaty požadavky trhu malých a středně velkých reaktorů nové generace a doporučení odborníků.

Na počátků září Vjačeslav Peršukov, zástupce generálního ředitele pro řízení inovací společnosti Rosatom, pro novináře uvedl, že původní cenový rozpočet pro projekt reaktoru SVBR-100 se ukázal být optimističtější, než je tomu ve skutečnosti. Účastnící projektu s výslednými náklady nebyly spokojeni. V říjnu minulého roku Peršukov uvedl, že celkové náklady projektu se zvýšily na 532 milionů dolarů. Přesto však Rosatom pro projekt nehledá nové partnery a v současné době jedná se společností Irkutskenergo na dalších krocích v projektu.

V srpnu společnost Akme-engineering získala pro svůj reaktor SVBR-100 v USA ochrannou známku. Společnost tímto krokem chce ochránit své duševní vlastnictví v souvislosti s přípravou výstavby prototypu reaktoru SVBR-100 ve výzkumném centru Research Institute for Atomic Reactors (NIIAR) v Dimitrovgradě v Uljanovském regionu. Ochranná známka pro tento reaktor již byla registrována také v Evropské unii a Jižní Koreji.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

1 Comment

    Poslední dobou je vidět, že Rusko ve vývoji jaderných technologií zbytku světa dost ujíždí. Amerika po konci studené války ztratila dech, Evropa se začíná k jádru stavět zády, akorát Čína má v současné době ambiciózní jaderný program, který je však více zaměřen na konvenční reaktory než na ty inovativní. Rusko má v současné době takovýchto projektu rozjetých hodně, od SVBR-100, přes experimentální MBIR, velký rychlý komerční reaktor BN-800 a další. V Americe i v Evropě se sice poslední dobou pár projektů vylíhlo, ale jestli chtějí dohnat ty ruské tak mají co dělat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..