Ruský projekční ústav Atomprojekt, který je součástí ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, podepsal s německou společností Schneider Electric dohodu o spolupráci při projektování objektů jaderného průmyslu. Slavnostní ceremonie proběhla v rámci mezinárodního odborného fóra Atomex-2015, kterého se zúčastnili přední dodavatelé pro jadernou energetiku z celého světa. Za Atomprojekt se pod dohodu podepsal generální ředitel Sergej Onufrienko a za Schneider Electric prezident ruské pobočky Jean-Louis Stasi.

Dohoda stanovuje podmínky vzájemné spolupráce obou společností v oblasti projektování a specializovaných typových i nestandardních technologických řešení pro jaderný průmysl v oblasti výroby elektřiny, energetické efektivnosti a automatizace. Kromě toho se dohoda týká také technické a informační podpory a programu výměny zkušeností mezi odborníky obou společností.

Atomprojekt se zabývá projektováním jaderných bloků s reaktory typu VVER a inovativních typů reaktorů. Uherskobrodská společnost EGP Invest mu v roce 2013 dodala projekt strojovny pro reaktor MBIR, který se po svém spuštění stane nejvýkonnějším rychlým výzkumným reaktorem na světě. Při tomto reaktoru má vzniknout také velké mezinárodní výzkumné centrum, které posune dále znalosti o rychlých reaktorech.

V červnu 2015 bylo v rámci Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra podepsáno memorandum o porozumění mezi Rosatomem a Schneider Electric. Toto memorandum definuje hlavní směry společné činnosti obou podniků, včetně spolupráce v mezinárodních projektech výstavby jaderných elektráren a technologické spolupráce zaměřené na výrobu moderních elektrotechnických zařízení a vývoj řešení pro automatizaci výrobních procesů na základě technologie společnosti Schneider Electric na řadě zařízení jaderného průmyslu.

 

 

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky, a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazení JE z provozu a zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Rosatom je vlastníkem i operátorem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 33 bloků, které produkují 16% veškerého objemu elektrické energie v Rusku.

Rosatom zaujímá špičkovou pozici na světovém trhu jaderných technologií. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu má hodnotu 100,3 miliard amerických dolarů a patří do něj 27 bloků jaderných elektráren.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

    Širokou spolupráci s Rosatomem navázaly také české podniky. České společnosti jako Škoda JS, Arako, Sigma Group, EGP a další dodávají různé komponenty pro reaktory stavěné Rosatomem po celém světě. Domnívám se, že spolupráce s Ruskem je velmi prospěšná pro obě strany a na východě na nás čeká více příležitostí než v západním světě, kde je trh přesycen. Že by se náš jaderný průmysl dostal na úroveň jako v osmdesátých letech už asi nehrozí, ale máme tu šikovné lidi a měly bychom si své jaderné know how udržet, už jenom proto, abychom si případné nové bloky zvládli postavit z velké části sami.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..