Mezi Arménií a Ruskem byla 7. října podepsána série mezivládních dohod o spolupráci v jaderné bezpečnosti a při prodlužování provozu arménské Mecamorské jaderné elektrárny. Díky nim proběhnou práce na realizaci doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na této elektrárně a zároveň bude zajištěno, aby splňovala všechny požadavky pro další minimálně desetiletý provoz.

kirijenko a zacharjan
Jervand Zacharjan, arménský ministr energetiky a přírodních zdrojů, a Sergej Kirijenko, generální ředitel ruského Rosatomu, při podpisu dohody o spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti. (Zdroj: Rosatom)

První z dohod souvisí s realizací doporučení MAAE a stanovuje podmínky, podle kterých budou obě země vzájemně sdílet data o jaderné bezpečnosti na svých energetických a výzkumných jaderných zařízeních a o radiačním pozadí v jejich okolí. Dokument byl podepsán Sergejem Kirijenkem, generálním ředitelem ruské státní korporace pro atomovou energii Rosatom, a Jervandem Zacharjanem, arménským ministrem energetiky a přírodních zdrojů.

Další dva dokumenty se týkají prodloužení provozu arménské Mecamorské jaderné elektrárny. Jde o protokol ze zasedání první Společné koordinační komise a o převzetí výsledků kontrolních prací vedením arménské jaderné elektrárny.

Mecamorská jaderná elektrárna se nachází 30 kilometrů od hlavního města země Jerevanu a je jedinou arménskou jadernou elektrárnou. Jsou zde dva bloky s reaktory VVER-440 speciální verze s doplňkovými bezpečnostními systémy, které umožňují bezpečný provoz i v oblastech s častým výskytem silných zemětřesení. Díky těmto opatřením, jako jsou například hydraulické tlumiče otřesů, přestála elektrárna bez poškození i zemětřesení z roku 1988, kterému padlo za oběť přes 25 000 lidí a řada měst. Několik let po tomto zemětřesení byl obnoven provoz jen novějšího bloku, který dodnes vyrábí přes 30 % elektřiny v zemi. Povolení k provozu tohoto bloku má platnost do září 2016, ale průběžně zde probíhají práce, které mají zajistit jeho prodloužení alespoň o deset let.

Při přípravě Mecamorské jaderné elektrárny na prodloužení provozu spolupracuje její vedení s ruskou společností Rusatom Service, která se zabývá údržbou ruských jaderných elektráren. Spolupráce byla zahájena na základě mezivládní dohody z prosince 2014 a řízení prací má na starosti společná koordinační komise. Protokol z jejího prvního zasedání byl také podepsán 7. října představiteli Rosatomu a arménského ministerstva energetiky a jsou v něm stanoveny průběžné výsledky a kroky k jejich dosažení.

Od začátku letošního roku provádí více jak stovka pracovníků Rusatom Service komplexní kontrolu komponent a konstrukcí Mecamorské jaderné elektrárny. Mají za úkol zkontrolovat stav přes 4500 zařízení a zjistit tak, která bude potřeba vyměnit v rámci modernizace před podáním žádosti o prodloužení provozu. Vedení elektrárny bylo nyní předáno 22 průběžných hodnotících zpráv, které budou také podkladem pro rozhodování dozorného úřadu o prodloužení provozu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

    Rusové jako jedni z mála pochopili, že se musí zaměřit i na rozvojové státy, protože jaderné programy u tradičních zemí stagnují. V současné době tak mají dojednaných více zakázek než kdokoliv jiný na světě a s nabytými zkušenostmi se ještě více vzdalují konkurenci. Myslím, že vzhledem ke zkušenostem s jejich reaktory, provázaností českého průmyslu s Rosatomem i stavebními výkony které předvádí, by VVER byly rozumnou volbou i pro nové bloky v ČR.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..