Na třetím bloku ruské Rostovské jaderné elektrárny byl zahájen komerční provoz a tento blok se tak přidal k 34 jaderným blokům provozovaným v Rusku. Došlo k tomu 17. září, což je o dva měsíce dříve oproti stanovenému termínu.

IMG_1508
Fotografie výstavby Rostovské jaderné elektrárny z června 2014. První blok zleva byl spuštěn v roce 2001, druhý zahájil komerční provoz v roce 2010, třetí letos a čtvrtý má podle plánů zahájit provoz v roce 2017. (Zdroj: Rosatom)

Byla tím dokončena několikaměsíční etapa postupného zvyšování výkonu a testování všech zařízení nového bloku. Tato etapa byla zahájena 7. prosince 2014, kdy reaktor dosáhl poprvé kritičnosti. Výstavba tohoto bloku byla zahájena v září 2009.

Ředitel Rostovské jaderné elektrárny, Andrej Salnikov, k tomu uvádí: „Třetí blok Rostovské jaderné elektrárny zahájil komerční výrobu elektřiny v předstihu oproti plánu, dokonce o dva měsíce. Během nich vyrobil 293 GWh elektřiny. Myslím si, že jde o důstojné oslavení 70. výročí ruského jaderného průmyslu. V Rostovské elektrárně probíhá sériová výstavba jaderných bloků. Druhý z reaktorů VVER-1000 v této lokalitě zahájil komerční provoz relativně nedávno – v roce 2010 – a probíhá dokončování čtvrtého bloku.“

Třetí blok Rostovské jaderné elektrárny je demonstračním projektem technologie Multi-D pro řízení výstavby jaderných elektráren a dalších komplexních průmyslových podniků. Její vývoj a uplatňování v praxi má na starosti společnost NIAEP-ASE, která patří do ruské státní korporace pro atomovou energii Rosatom. Díky této technologii se podařilo zkrátit výstavbu třetího bloku o dva měsíce a tento náskok před harmonogramem i nadále udržet. Dalším demonstračním projektem je Južnouralská tepelná elektrárna – díky Multi-D byly náklady na výstavbu o 20 % nižší oproti původnímu odhadu.

Provozovatelem nového bloku je společnost Rosenergoatom, která provozuje všechny ruské jaderné elektrárny a patří také do Rosatomu. V loňském roce vyrobily jaderné elektrárny této společnosti přes 180 TWh elektřiny, což představuje 17,2 % výroby elektřiny v Rusku. Rostovská elektrárna je nejjižnější jadernou elektrárnou v Ruské federaci a její tři provozované bloky s instalovaným výkonem 1000 MWe jsou největším výrobcem elektřiny na jihu Ruska. Nachází se u Volgodonsku a zabezpečují výrobu přibližně 50 % elektřiny v Rostovské oblasti.

V Rusku probíhá energetické spouštění čtvrtého bloku Bělojarské jaderné elektrárny s rychlým reaktorem BN-800, které bylo zahájeno v srpnu tohoto roku. Tento blok bude představovat přelom v oblasti reaktorů využívajících ke štěpení paliva rychlé neutrony a otevře cestu k uzavření palivového cyklu. Palivo z tlakovodních reaktorů VVER má být v budoucnu přepracováváno a využito pro výrobu paliva MOX (skládá se z oxidů uranu a plutonia) pro rychlé reaktory BN-1200.

Dalším spouštěným blokem je první blok Novovoroněžské jaderné elektrárny II s reaktorem VVER-1200, který by měl dosáhnout kritičnosti před koncem tohoto roku. Půjde o první blok tohoto typu, který se řadí k pokročilým jaderným reaktorům generace III+ a byl nabízen česko-ruským konsorciem ve zrušeném tendru na rozšíření jaderné elektrárny Temelín.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

    Rusko je jedním z mála států, který dokáže postavit jaderný blok za pět let. Kam jim sahají Francouzi nebo Američani. Jedni staví dlouho a draze (viz JE Flamanvile), druzí mají zase nevyladěné technologie (viz hlavní cirkulační čerpadla pro čínské AP1000). Doufám, že pokud se u nás nakonec vážně bude něco stavět, zachováme si tradici a bude to opět VVER, protože jinak to dopadne jak ve Finsku a bude z toho akorát nekonečný a prodražující se projekt.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..