Německá energetická společnost E.On rozhodla, že první dva bloky švédské jaderné elektrárny Oskarshamn budou vyřazeny z provozu. Třetí blok elektrárny toto rozhodnutí nijak neovlivní. Rozhodnutí o odstavení prvních dvou bloků oznámila dne 14. října společnost OKG AB, ve které společnost E.On drží majoritní podíl.

Oskarshamn A 460
JE Oskarshamn (zdroj: World Nuclear News)

Společnost OKG, která letos oslaví 50. výročí založení, vlastní a provozuje všechny tři bloky v jaderné elektrárně Oskarshamn, která produkuje zhruba 10 % švédské elektřiny.

Oznámení následovalo mimořádnou akcionářskou schůzi, která se konala ráno 14. října v rámci nové energetické politiky, kterou E.On navrhl v červnu letošního roku. Podle této politiky má být první blok jaderné elektrárny Oskarshamn vyřazen z provozu mezi lety 2017 a 2019, druhý blok svůj provoz ukončí do roku 2020. Minoritní vlastník společnosti OKG AB, firma Fortum, uvedl, že je proti předčasnému odstavení bloků.

„Je to pochopitelně velmi smutné rozhodnutí nejen pro mě, ale hlavně pro naše zaměstnance,“ uvedl generální ředitel společnost OKG Johan Svenningsson. „Okamžitá oznámení o propuštění v důsledku tohoto rozhodnutí v krátkodobém horizontu zatím nejsou nutná, avšak již jsme zahájili plánování o úpravě organizace na základě podmínek, kterým nyní musíme čelit. Tento proces bude samozřejmě proveden odpovědným způsobem s největším zaměřením na bezpečnost.“

Na druhém bloku již nebudou probíhat žádné investiční akce a reaktor po svém vyřazení nebude restartován. Provoz prvního bloku bude pokračovat podle stanoveného plánu, což znamená, že rozhodnutí o jeho trvalém odstavení bude provedeno ve chvíli, kdy bude připraven časový harmonogram jeho likvidace. Přesné datum, kdy blok ukončí produkci elektřiny, tak zatím ještě není známo, uvedla společnost OKG. Třetí blok elektrárny je považován za schopný pokračovat v ekologicky šetrné produkci elektřiny po celou dobu jeho provozní technické životnosti – tedy do roku 2045, podotkla společnost.

Svenningsson dodal: „Ve společnost OKG budou i přes toto rozhodnutí stále velké možnosti rozvoje – zvláště nyní, kdy budeme provozovat tři jaderná zařízení v různých fázích životního cyklu. K zajištění maximální bezpečnosti za všech možných situací tak stále potřebujeme zaměstnance se zvláštními způsobilostmi a kvalifikacemi.“

Společnost OKG zdůraznila, že rozhodnutí společnosti E.On o uzavření bloků jaderné elektrárny Oskarshamn není nijak spojeno s důvody souvisejícími s bezpečností. Rozhodnutí bylo učiněno především kvůli trvale nízkým velkoobchodním cenám za elektrickou energii, vysoké švédské dani z jaderné energie a dodatečným požadavkům na rozsáhle investice. Kvůli těmto nepříznivým faktorům tak není žádná krátkodobá ani dlouhodobá vyhlídka ve finanční ziskovosti prvního a druhého bloku elektrárny.

Na počátku října Evropský soudní dvůr rozhodl, že Švédsko může pokračovat ve vymáhání své daně z jaderné energie, neboť nespadá do působnosti ani jedné ze směrnic Evropské rady a je tudíž národní záležitostí, nikoliv záležitostí Evropské komise. Společnost OKG daň poprvé napadla v roce 2009 u švédských soudů.

Prohlášení společnosti E.On o uzavření prvních dvou bloků jaderné elektrárny Oskarshamn z června letošního roku přišlo jen pár dní poté, co společnost OKG požádala o rozhodnutí soudu v oblasti životního prostředí v rámci příprav na budoucí vyřazení prvního bloku jaderné elektrárny Oskarshamn z provozu. První blok obsahuje varný reaktor o výkonu 473 MWe, který byl do provozu uveden v roce 1972. Druhý blok elektrárny funguje od roku 1974 a v jeho útrobách se nachází rovněž varný reaktor s výkonem 638 MWe. Třetí blok elektrárny s varným reaktorem o výkonu 1400 MWe je v provozu od roku 1985.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..