Druhý blok švédské jaderné elektrárny Ringhals bude z provozu vyřazen v roce 2019, první blok elektrárny pak bude elektřinu vyrábět o rok déle, oznámil 15. října po mimořádné valné hromadě majoritní vlastník společnosti Ringhals AB, která elektrárnu provozuje, firma Vattenfall.

Ringhals_460
Jaderná elektrárna Ringhals (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Vattenfal, která v elektrárně vlastní 70,4% podíl, dříve v tomto roce oznámila, že má v úmyslu předložit návrh na předčasné uzavření prvních dvou bloků elektrárny. Podle tohoto návrhu měly být bloky uzavřeny v letech 2018-2020. Původní plán počítal s tím, že bloky zůstanou v provozu do roku 2025. Důvodem rozhodnutí o předčasném odstavení bloků jsou navyšující se náklady a klesající ziskovost. Na počátku září letošního roku společnost uvedla, že omezí budoucí investice do obou bloků, což prakticky znamená, že bloky nebudou moci být provozovány nad rámec roku 2020. Konečné rozhodnutí o dřívějším odstavení bloků vyžadovalo schválení správní rady společnosti Ringhals AB a minoritního vlastníka elektrárny, společnosti E.On.

Torbjörn Wahlborg, vedoucí výroby společnosti Vattenfall a předseda představenstva společnosti Ringhals AB, uvedl, že rozhodnutí bylo založeno na analýzách provedených během léta, které zkoumaly různé faktory – včetně nákladů na jaderné palivo, na údržbu a na investice nutné pro provoz po roce 2020, ale také na požadavky na kvalifikovanou sílu i zdroje. Rok odstavení byl pro každý blok stanoven na základě nákladů za palivo a technické separace společných technologických systémů obou bloků.

Wahlborg uvedl, že je naprosto zásadní přijmout tato rozhodnutí nyní, aby na elektrárně mohlo proběhnout detailní rozplánování a optimalizace nákladů na nutné investice a údržbu. Nicméně vlastní zpráva společnosti Vattenfall uznává, že společnost E.On by preferovala, kdyby byly provedeny detailnější analýzy před provedením konečného rozhodnutí o odstavení elektrárny.

V prvním bloku jaderné elektrárny Ringhals je instalován varný reaktor o výkonu 878 MWe, který do provozu vstoupil v roce 1976. Před oznámením společnosti Vattenfall o jeho předčasném odstavení měl být podle původních plánů v provozu do roku 2026. Druhý blok elektrárny s tlakovodním reaktorem o výkonu 807 MWe, který byl do provozu uveden v roce 1975, měl být podle původních plánů v provozu do roku 2025. Na dva novější a větší tlakovodní reaktory ve třetím a čtvrtém bloku elektrárny se rozhodnutí nijak nevztahuje. Podle současných plánů mají tyto bloky fungovat až do naplnění jejich šedesátileté provozní životnosti.

Společnost Vattenfall již na počátku tohoto roku odepsala celou hodnotu prvních dvou bloků jaderné elektrárny Ringhals ve výši 2 miliard dolarů.

Rozhodnutí o plánovaných termínech odstavení prvních dvou bloků jaderné elektrárny Ringhals přišlo jen den poté, co společnost E.On oznámila předčasné odstavení prvních dvou bloků jaderné elektrárny Oskarshamn. První blok této elektrárny má být vyřazen z provozu mezi lety 2017 a 2019, druhý blok bude natrvalo odstaven do roku 2020. Rozhodnutí předčasně odstavit první dva bloky jaderné elektrárny Oskarshamn bylo rovněž založeno na neschopnosti udržet si ziskovost výroby za současných podmínek. Hlavní vliv na to mají nízké velkoobchodní ceny za elektrickou energii a dodatečná zátěž v podobě švédské daně na jadernou energii.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..