Přípravy na zprovoznění druhého bloku JE Kudankulam nacházející se ve svazovém státě Tamil Nadu jsou v plném proudu, zároveň je vše připraveno na výstavbu dalších dvou reaktorů, přičemž každý by měl být o výkonu 1 000 MWe, uvedla ruská státní jaderná korporace Rosatom, která staví tuto jadernou elektrárnu.

Kudankulam-1-and-2-460-Rosatom-450x266
JE Kudankulam (zdroj: World Nuclear News)

„Výstavba druhého bloku elektrárny byla dokončena a přípravy pro jeho uvedení do provozu jsou v plném proudu,“ řekla společnost v e-mailu, ve kterém odpovídala na otázky indické tiskové agentury PTI ohledně stavu druhého bloku JE Kudankulam.

Společnost dále uvedla, že primární a sekundární okruh druhého bloku elektrárny úspěšně prošly hydraulickými testy, které zahrnovaly i zkoušky hlavních cirkulačních čerpadel.

„Druhý blok má naplánované připojení k síti na podzim roku 2015,“ uvedla společnost o bloku, jehož uvedení do provozu bylo zatím čtyřikrát odloženo.

O třetím a čtvrtém bloku JE Kudankulam korporace Rosatom prohlásila: „Stavební práce mají podle plánu začít v letošním roce.“ Každý z těchto bloků bude mít výkon 1 000 MWe.

„Dohoda o přednostních inženýrských pracích byla již podepsána a je úspěšně implementovaná do projektů třetího a čtvrtého bloku elektrárny,“ uvedla společnost.

Bloky 2, 3 a 4 jsou součástí „strategické vize“ mezi Indií a Ruskem, podle které bude postaveno a uvedeno do provozu 12 jaderných elektráren během následujících dvaceti let.

O prvním bloku, který je již v provozu, společnost uvedla, že se jedná o „nejvýkonnější“ reaktor v Indii a „vyhovuje nejmodernějším bezpečnostním požadavkům“.

Na otázku o stavu jiných jaderných elektráren, které Rusko Indii navrhlo – například v oblasti Haripur ve státě Západní Bengálsko, která ale později byla odložena kvůli námitkám ze strany místních obyvatel – společnost odpověděla, že bude muset být brána v potaz i místní politická situace.

„Haripur je jedním z míst navržených pro výstavbu jaderných bloků s ruskými reaktory. Ruská strana potvrdila svoji ochotu postavit jadernou elektrárnu v oblasti Haripur. Nicméně místní politická situace by měla zůstat na mysli,“ uvedla společnost.

Na žádost o komentář ke smlouvě mezi Indií a Kanadou o dodávkách uranu, která byla uzavřena před několika měsíci, ruská společnost sdělila, že pomůže Indii diverzifikovat její zdroje uranu a dosáhnou tak plánovaných cílů.

S odvoláním se na údaje komise Atomic Energy Commission of India, společnost uvedla, že Indie se nyní potýká s nedostatkem jaderného paliva a bude muset dovézt více než 5 000 tun uranu do roku 2017.

V současné době Indie produkuje asi 400 tun uranu ročně a podle plánů země hodlá zdvojnásobit produkci ve střednědobém horizontu.

Zdroj: Nuclear Friends Foundation

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..