Městský soud v Praze musí znovu řešit žalobu nevládních organizací, která se týká potenciálního rozšíření Jaderné elektrárny Temelín. Nejvyšší správní soud (NVS) vyhověl kasační stížnosti, kterou podaly Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí a sdružení Calla, zjistila ČTK z úřední desky. Žaloba směřovala proti rozhodnutí, kterým Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolil umístění nových reaktorů.

RJA1a6c3f_05_2003ETE_letecky_4veze
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Původně byla žaloba městským soudem zamítnuta, ekologickým sdružením totiž nebyla přiznána pozice účastníků řízení. Soud se vůbec nezabýval jejich argumenty proti postupu úřadu SÚJB a ministerstva životního prostředí. Z tohoto důvodu podaly nevládní organizace kasační stížnost. NSS svůj rozsudek zatím v plném znění nezveřejnil, nicméně je jasné, že městský soud nyní žalobu znovu projedná. Právní zástupce tří spolků Pavel Doucha uvedl ČTK: „Musí se tentokrát žalobou věcně zabývat.“

Nevládní organizace nebyly spokojeny především s postupem ministerstva životního prostředí při posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Podle jejich názoru ministerstvo nevyhodnotilo skutečné dopady konkrétních typů reaktorů na životní prostředí. EIA údajně neřešila schopnost zařízení odolat různým vnějším ohrožením jako pádu dopravních letadel a teroristickému útoku. Ministerstvo se dále podle tvrzení nevládních organizací také vůbec nevypořádalo s jejich námitkami.

Žaloba však formálně směřovala až proti následnému rozhodnutí SÚJB, předpisy její dřívější podání neumožňovaly. Ekologové považují i postup SÚJB za zcela netransparentní. Jeho vystupování označují spíše jako jednání konzultačního orgánů státního podniku ČEZ.

Podle zástupe Douchy je napadené rozhodnutí SÚJB velmi významné, ačkoliv rozšíření JE Temelín zatím setrvává pouze v písemné podobě. K věci uvedl: „Jde o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, pokud by se Temelín skutečně rozšiřoval. Je to souhlas s umístěním stavby z hlediska jaderné bezpečnosti.“

Společnost ČEZ zrušila tendr na dostavbu dvou bloků v JE Temelín v dubnu loňského roku. Jako hlavní důvod společnost uvedla fakt, že stát neposkytl na výstavbu garance. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů hotová v roce 2025 a odhadované náklady se pohybovaly v rozmezí 200-300 miliard korun.

Během letošního června byl vládou schválen Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Podle tohoto plánu je žádoucí, aby byla neodkladně zahájena příprava výstavby jednoho bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a jednoho v JE Temelín. Počítá se také s možností rozšíření na dva výrobní bloky v obou elektrárnách. Společnost ČEZ před několika dny oznámila, že založí kvůli dostavbě obou jaderných elektráren dvě dceřiné společnosti.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..