Starostové šesti pošumavských obcí a města Horažďovice podaly žalobu na stát. Na jejich území by mohlo vzniknout hlubinné úložiště jaderného odpadu, obce s tím ale nesouhlasí, proto podaly žalobu proti povolení geologického průzkumu území. ČTK sdělil tyto informace dne 27. října starosta obce Chanovice Petr Klásek. Obce již dříve podaly rozklad na ministerstvo životního prostředí (MŽP). To však jejich námitky odmítlo.

Bez názvu
Vizualizace hlubinného úložiště (zdroj: www.surao.cz)

Mluvčí ministerstva Petra Roubíčková uvedla, že ministerstvo respektuje právo obcí obracet se na právní soudy ohledně posouzení, zda bylo postupováno podle zákona, nicméně trvá na tom, že ve vedených správních řízeních postupovalo MŽP výhradně podle práva a vypořádalo se se všemi námitkami, které účastníci řízení podali. Mluvčí na dotaz ČTK konkrétně sdělila: „Ze zákona MŽP nic nebránilo ve vydání souhlasných stanovisek s neinvazivními průzkumy, které nemají dopad na životní prostředí.“

Nejrazantnějšími odpůrci plánované stavby jsou obce v oblasti Březový potok, která je jednou ze sedmi lokalit vytipovaných Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) pro hlubinné úložiště v ČR. Starosta Horažďovic Michael Forman řekl: „Od roku 2003, kdy se o úložišti u nás začalo mluvit, jsou všechna usnesení a názory všech zastupitelů obcí jednoznačně proti.“ Toto tvrzení potvrdila i místní referenda. Odpor obyvatel i chalupářů trvá.

Starostové obcí v prohlášení uvedli, že důvodem podání žaloby bylo zamítnutí námitek proti rozhodnutí o stanovení průzkumného území Březový potok pro geologické práce směřující k přípravě hlubinného úložiště. O rozhodnutí prohlašují, že je „nezákonné pro nedostatek důvodů“. Zároveň trvají na tom, že je rozhodnutí zatížené takovými vadami, že je nutné jeho zrušení. Žaloba byla podána k obvodnímu soudu pro Prahu 10.

Do roku 2025 se očekává stanovení konečné lokality. Úložiště s podzemní plochou přes 300 hektarů má být podle SÚRAO zprovozněno v roce 2065. Jaderný odpad zde má být uložen po dobu desetitisíc let. Starosta Klásek dále řekl: „Základní technické údaje i množství skladovaného materiálu nebyly nikdy specifikovány.“ Starostové se obávají, aby vzhledem ke své velikosti, nebylo úložiště jediným pro celou Evropu. Podobné se údajně nikde jinde nestaví. Plzeňský kraj v územním plánu úložiště nemá a před 11 lety se vyjádřil tak, že ho v regionu ani nechce.

Průzkum sedmi lokalit má být geofyzikální, bude se tedy jednat o měření v bodech 200 metrů od sebe. Již dříve k věci ředitel SÚRAO Jiří Slovák sdělil: „Je to pochůzka malého týmu lidí, kteří táhnou kabely, zapichují sondy a měří.“ Další fází by poté byl geochemický průzkum, což je analýza horninové drtě pocházející z hloubky do čtyř metrů.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..