Vlastníci americké jaderné elektrárny San Onofre dosáhli narovnání ve výši 400 milionů dolarů (9,8 miliardy korun) od společnosti Nuclear Electric Insurance Limited za výpadky způsobené selháním vyměněných parogenerátorů. Pedro Pizarro, prezident společnosti Southern California Edison (SCE), majoritního vlastníka elektrárny San Onofre, dne 22. října uvedl, že toto vypořádání přiměřeně řeší pohledávky vlastníků elektrárny.

AKJ29P Aerial of nuclear power plant on California coast USA
Jaderná elektrárna San Onofre (zdroj: www.huffingtonpost.com)

U náhradní parogenerátorů dodaných japonským firmou Mitsubishi, které měly umožnit provoz třetího a čtvrtého bloku až do roku 2022 bylo zjištěno, že trpí nadměrným opotřebením po méně než jednom roce provozu. Oba tlakovodní reaktory byly odstaveny na začátku roku 2012, aby následně byly vyřazeny z provozu v červnu 2013, kdy se společnost SCE rozhodla, že nebude dále pokračovat ve vleklém regulačním procesu, ve kterém měla dokázat, že provoz bloků na sníženém výkonu bude bezpečný.

V prohlášení ze dne 22. října prezident Pizarro uvedl, že 95 % z čistých pojistných výnosů půjde na uspokojení zákazníků. Vlastníci elektrárny si pojistnou částku rozdělí následovně: společnost SCE 312,8 milionů dolarů (7,65 miliard korun); podnik San Diego Gas & Electric (SDG&E) 80 milionů dolarů (1,96 miliard korun); a město Riverside 7,16 milionů dolarů (175,14 milionů korun).

Prezident Pizarro dodal, že očekává, že zákazníci společnosti SCE uvidí přímý přínos tohoto vyrovnání na začátku 2016, a to prostřednictvím snížených sazeb.

Společnost SCE uvedla, že i nadále hledá další prostředky nápravy jménem zákazníků za „kazové“ parogenerátory dodané společností Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Společnost dále sdělila, že prostřednictvím Mezinárodní obchodní komory (International Chamber of Commerce) „aktivně usiluje“ o rozhodčí vyrovnání se společnostmi MHI a Mitsubishi Nuclear Energy Systems za parogenerátory Mitsubishi navržené a postavené pro jadernou elektrárnu San Onofre.

Společnost SCE dodala, že nekvalita těchto parogenerátorů vedla k trvalému odstavení elektrárny a „způsobila finanční a další škody“.

Společnosti SCE a Edison Material Supply LLC podaly v říjnu 2013 požadavek na rozhodčí řízení proti firmě MHI a její americké dceřiné společnosti Mitsubishi Nuclear Energy Systems, které souvisí s dodávkami náhradních parogenerátorů. V rozhodčím řízení společnost SCE a spoluvlastníci JE San Onofre požadovali po firmě Mitsubishi jako náhradu škod částku v minimální výši 4 miliardy dolarů (97,8 miliard korun). Vycházejí ze skutečnosti, že firma porušila záruční povinnosti smlouvy o dodání.

Dne 27. července žalobci předložili doklady k Mezinárodní obchodní komoře, které zvýšily jejich žádost na 7,57 miliard dolarů (185 miliard korun).

Firma Mitsubishi dne 28. července oznámila, že její odpovědnost vůči společnosti SCE je omezená „smluvními ustanoveními, na kterých se strany dohodly“. Ta zahrnují celkové omezení odpovědnosti na částku 137 milionů dolarů (3,35 miliard korun), stejně jako „vyloučení z následných škod, včetně nákladů na náhradu energie“. Společnost tvrdí, že své povinnosti vyplývající ze smlouvy splnila.

Jaderná elektrárna San Onofre je vlastněna ze 78,2 % společností SCE. Dalších 20 % drží podnik SDG&E a podíl o velikosti 1,8 % vlastní město Riverside.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..