Japonské podniky, které působí v oblasti jaderného průmyslu, by se mohly podílet na reorganizaci jaderného sektoru ve Francii. Agentura Reuters uvedla, že francouzský premiér Manuel Valls podal tento návrh svému japonskému protějšku Šinzóovi Abemu.

520004de44524-070113_GM_Fig2
Vizualizace primárního okruhu s reaktorem typu Atmea 1 (zdroj: www.powermag.com)

V září letošního roku japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries oznámila, že jedná s francouzskou jadernou skupinou Areva a také státním podnikem EDF o možném získání podílu, a to konkrétně v divizi Areva NP, která vyrábí jaderné reaktory. Podnik EDF si již v létě vyjednal koupi podílu o velikosti až 75 % v této divizi a zároveň oznámil, že bude hledat obchodní partnery, kteří by měli zájem o převzetí menšinového podílu.

Společnost Mitsubishi Heavy Industries a skupina Areva spolupracují při realizaci projektu druhé turecké jaderné elektrárny. Tato jaderná elektrárna má stát ve městě Sinop na břehu Černého moře. Bude využívat čtyři jaderné reaktory typu Atmea 1. Projekt první turecké jaderné elektrárny byl svěřen ruské státní korporaci Rosatom. Obrat Turecka k jaderné energetice by měl snížit závislost země na dovozu ropy a zemního plynu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..