Z bazénu na použité palivo třetího bloku poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči byl odstraněn poklop vážící přibližně 2,6 tuny. Poklop byl jeden z největších zbývajících kusů sutin spadených v bazénu.

Fukushima Daiichi 3 SFP hatch removal - 460 (Tepco)
Sutiny v bazénu s použitým palivem ve třetím bloku JE Fukušima Dajiči (zdroj: World Nuclear News)

Část reaktorové budovy, která zakrývala servisní podlaží třetího bloku, byla zničena výbuchem vodíku. Stalo se tak tři dny po vlně cunami v březnu roku 2011. Vlna zanechala palivový bazén nechráněný a pokrytý troskami včetně mechanického vybavení a mnoha ocelových nosníků.

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) dne 16. října oznámila, že poklop CUW F/D – tedy poklop na provozním podlaží reaktorové budovy nacházející se vedle bazénu použitého paliva, který kryl filtrační demineralizér v systému čištění vody – byl z bazénu úspěšně odstraněn 15. října. Poklop byl upnut do speciálního přípravku a vyjmut pomocí lan a jeřábu, uvedla společnost.

Po odstranění poklopu plánuje společnost Tepco použít v bazénu podvodní kameru k prozkoumání stavu 566 palivových souborů, které uvnitř něho zůstaly.

Odstranění poklopu následovalo po odstranění zavážecího stroje vážícího 20 tun, který byl z bazénu vyjmut počátkem měsíce srpna. Společnost Tepco označovala tento stroj jako „největší a nejkomplexnější kus trosek“ v palivovém bazénu. Jeho odstranění uvolnilo cestu ke zbývajícím sutinám a k použitému palivu, které má být podle plánů rovněž vyvezeno.

Jakmile budou všechny větší kusy suti z palivového bazénu třetího bloku odstraněny, společnost Tepco plánuje nad blokem instalovat ochranný kryt, který má blok ochránit před nepříznivým počasím a zabránit úniku radioaktivních částic během následujících likvidačních prací.

Výroba tohoto krytu probíhá již od listopadu 2013 v podniku Onahama works ve městě Iwaki. Kryt se vyrábí po sekcích, aby se po dopravě do JE Fukušima Dajiči čas na jeho montáž co nejvíce zkrátil a tím se i podstatně snížily dávky, které při operaci obdrží pracovníci, uvedla firma Tepco.

Samonosná stavba bude postavena k usnadnění odstraňování použitého paliva jeřábem z uskladňovacího bazénu. Kryt o výšce 54 metrů bude obsahovat ocelový rám, filtrovanou ventilaci a obloukový úsek na svém vrcholu, který bude přizpůsoben pro jeřáb. Stavba bude na délku měřit 57 metrů, přičemž široká bude 19 metrů. K reaktorové budově nebude kryt nijak připevněn, na jedné straně se bude opírat o zem, na druhé straně o strojovnu bloku.

Použité palivo vyjmuté ze třetího bloku elektrárny bude umístěno do kontejnerů a následně transportováno do nedalekého centrálního skladovacího bazénu. Ještě před uložením do tohoto bazénu bude použité palivo zkontrolováno a očištěno od prachu a nečistot.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

jaderná energie - Z Francie vyplula loď s jaderným odpadem - Back-end (K BBCShanghai 081205 fhh) 1
Předcházející článek

jaderná energie - Ruské rychlé reaktory řady BN - Back-end (478656 article photo 1iwadSg0 600x) 2
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..