Francouzský regulační úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) uvedl, že expertní skupina schválila testy navrhované společností Areva na potvrzení mechanických vlastností tlakové nádoby reaktoru EPR ve třetím bloku jaderné elektrárny Flamanville, který je nyní ve výstavbě.

EPR-de-Flamanville
Vizualizace dokončené elektrárny (zdroj: www.filiere-3e.fr)

Expertní skupina svá doporučení sdělila regulačnímu úřadu ASN na společném meetingu, kterého se zúčastnili také zástupci z organizací Haut comité pour la transparence et l’information sur la sécurité nucléaire a Association Nationale des Comités et Commissions Locales d’Information a zahraniční bezpečnostní orgány zapojené do výstavby bloku jako pozorovatelé.

V projektu výstavby třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville působí jako hlavní dodavatel společnost EDF, společnost Areva má na starosti parní rozvody a primární okruh. Hlavní stavební práce zajišťuje konsorcium vedené společností Bouygues Construction. V dubnu regulační úřad ASN a společnosti Areva a EDF uvedly, že chemické testy tlakové nádoby reaktoru třetího bloku JE Flamanville ukázaly vyšší obsah uhlíku, než se předpokládalo, což naznačuje výrobní vadu, která by potenciálně mohla ovlivnit odolnost vůči trhlinám horní a spodní hlavy tlakové nádoby reaktoru.

V květnu odeslala společnost Areva regulačnímu úřadu ASN navrhovanou metodiku testů (včetně případných dodatečných zkoušek), která má ověřit mechanické vlastnosti reaktorové nádoby. Expertní skupina uvedla, že navrhovaná metodika je přijatelná s výhradou čtyř doporučení, která se týkala dodatečných testů. Společnost Areva dále uvedla, že tým nezávislých odborníků provede externí inspekci výrobního závodu společnosti v Creusot Forge ve Francii, který vyráběl spodní i horní hlavu reaktorové nádoby pro třetí blok jaderné elektrárny Flamanville. Přezkum, který má provést britsko-francouzská společnost Lloyd’s Register Apave Ltd, se zaměří na kovací postupy a kontrolu kvality.

Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville, která se nachází ve francouzské Normandii, začala v roce 2007. Blok bude obsahovat tlakovodní reaktor typu EPR o výkonu 1650 MWe. Do komerčního provozu měl reaktor původně vstoupit už v roce 2013, avšak datum jeho uvedení do provozu bylo několikrát odsunuto a podle nynějších plánů bude blok zprovozněn až v roce 2018. Zatím poslední zpoždění projektu ohlásila společnost 3. září letošního roku, kdy odsunula datum zprovoznění o jeden rok. Náklady na výstavbu se oproti původním odhadům téměř ztrojnásobily. Nedávno společnost EDF oznámila, že náklady na projekt byly opět revidovány, a to na částku 10,5 miliardy eur. Odhad z roku 2012 přitom počítal s 8 miliardami eur.

V elektrárně již bylo dokončeno zhruba 98 % hlavních stavebních činností a 60 % prací na elektromechanickém vybavení. Nový harmonogram výstavby stanovuje tři hlavní milníky, uvedla společnost EDF. Dokončení instalace primárního okruhu bloku má proběhnout v prvním čtvrtletí příštího roku. Výkonové testy systému začnou rok poté, co bude dokončena instalace veškerého elektromechanického zařízení. Zakládání paliva do reaktoru pak má podle plánu na řadu přijít v posledním čtvrtletí roku 2018.

Výsledky inspekce tlakové nádoby reaktoru třetího bloku JE Flamanville by mohly mít řetězový účinek na další výstavbu bloků typu EPR ve světě. V současné době se tyto bloky staví ještě ve třetím bloku finské jaderné elektrárny Olkiluoto a v prvním a druhém bloku čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan). Třetí blok finské jaderné elektrárny Olkiluoto je ve výstavbě již od roku 2005. Projekt rovněž čelí zpožděním a překročením původního rozpočtu. Podle nynějších plánů má blok do provozu vstoupit v roce 2018. První blok čínské jaderné elektrárny Tchaj-šan, u kterého výstavba začala v roce 2009, má do provozu vstoupit v roce 2016, druhý blok se k němu má připojit o rok později.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..