Zákonodárci amerického státu Wisconsin představili nový zákon, který má zrušit zákaz výstavby nových jaderných elektráren, který zde platí již 32 let. Zákon, který již byl představen oběma legislativním komorám, usiluje o změnu schvalovacího procesu pro výstavbu nových jaderných elektráren zrušením stávajících předpisů. Dále zákon usiluje o zahrnutí jaderných elektráren na list možných energetických zdrojů.

Kewaunee (Dominion)
Trvale odstavená jaderná elektrárna Kewaunee (zdroj: World Nuclear News)

Zákon 288 byl představen senátu státu Wisconsin dne 6. října politiky vedenými senátorem Frankem Laseem. Podobný zákon s číslem 384 byl předložen státnímu shromáždění Kevinem Petersenem 8. října. Oba zákony nyní prochází prvním čtením s tím, že zároveň byly poslány na přezkum k relevantním komisím (Senátnímu výboru pro přírodní zdroje a energetiku – Senate Committee on Natural Resources and Energy a Výbor shromáždění pro energetiku a energetické společnosti – Assembly Committee on Energy and Utilities).

Podle současného zákona státu Wisconsin vyžaduje jakákoliv nová výstavba jaderné elektrárny licenci od státní komise Public Service Commission (PSC). Kromě požadavků, které musejí být splněny pro každou novou jadernou elektrárnu, znemožňují komisi PSC podle současné legislativy vydání licence pro takovýto projekt další dvě dodatečné podmínky. Podle první musí být před povolením výstavby jaderné elektrárny k dispozici federálně licencované zařízení s dostatečnou kapacitou pro příjem použitého jaderného paliva z elektrárny, a podle druhé musí být výstavba nové jaderné elektrárny ekonomicky výhodná pro poplatníky na základě specifických faktorů. Vzhledem k tomu, že se v celých Spojených státech amerických nenachází žádné federálně licencované zařízení, které by mohlo přijmout použité jaderné palivo z případné elektrárny, tyto dodatky prakticky zabraňují komisi PSC vydat licenci jakémukoliv novému jadernému projektu. Navrhované zákony by tyto dvě dodatečné podmínky pro nové projekty jaderných elektráren zrušily.

Současná legislativa státu Wisconsin rovněž po vládních agenturách a místních vládách vyžaduje, aby navrhly nové energetické projekty, které by nahradily dosluhující zdroje. Nové energetické projekty se mají zaměřit především na nákladovou efektivnost a udržitelnost tak, aby byly v souladu s předem ustanoveným seznamem prioritních zdrojů. Nová legislativa by na tento list zahrnula i jadernou energetiku. Prioritně by bylo jádro zařazeno za obnovitelnými zdroji na bázi spalování a před neobnovitelnými zdroji na bázi spalování.

Ve státě Wisconsin v současné době fungují dva jaderné bloky s tlakovodními reaktory o výkonu 591 MWe. Oba se nacházejí v jaderné elektrárně Point Beach, kterou provozuje společnost NextEra Energy. První blok elektrárny byl uveden do provozu v roce 1970, zatímco druhý blok funguje od roku 1972. V roce 2011 oba bloky podstoupily rozsáhlou úpravu na zvýšení výkonu a v současné době disponují provozními licencemi, které umožnují jejich provoz do roku 2030, respektive do roku 2033. Podle údajů amerického Jaderného energetického institutu (Nuclear Energy Institute) produkuje jaderná elektrárna Point Beach 18 % wisconsinské elektřiny. Ve státě Wisconsin se kromě Point Beach nachází ještě jedna jaderná elektrárna – Kewaunee. Tato elektrárna je však od roku 2013 trvale odstavena poté, co na ni její vlastník – společnost Dominion – nenašel kupce. Nyní tak tato elektrárna prochází procesem likvidace.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..