Francouzské společnosti Bouygues a Vinci dokončily montáž konstrukce nového sarkofágu pro čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Mohutná oblouková konstrukce má být podle plánu vztyčena nad budovou zničeného bloku na podzim roku 2017. Oznámila to agentura RIA Novosti. Do Konstrukce je od roku 2012 přepravována po dílech do Černobylu, kde je montována dohromady.

Chernobyl - joining of the western and eastern parts of the arch - 460 (ChNPP)
Spojování polovin nového sarkofágu do jednoho celku, k němuž došlo 24. července 2015. (Zdroj: World Nuclear News)

Nový sarkofág překryje plochu větší než pařížský fotbalový stadion Stade de France, který pojme kolem 80 tisíc diváků, a kde jenom samotné hřiště měří 105 krát 70 metrů. Sarkofág váží zhruba pětkrát více než Eiffelova věž o hmotnosti 10 100 tun. Nový plášť ochrání předchozí starý kryt před nepříznivými vnějšími vlivy a také opačně bude chránit okolní prostředí před případným únikem znečišťujících látek. Montáž sarkofágu probíhala po dvou polovinách, které byly 24. července spojeny v jeden celek. Nyní probíhá instalace technologické části uvnitř sarkofágu, např. vzduchotechnika, ventilace, požární systémy a mostový jeřáb, pomocí nějž bude rozebrán starý sarkofág. Po dokončení těchto prací bude nový ochranný plášť přepraven po kolejnicích nad budovu čtvrtého bloku, poškozeného havárií z konce dubna 1986. Konstrukce původního železobetonového sarkofágu se již začala rozpadat, takže přichází jeho trvalejší náhrada.

Náklady na výstavbu nového sarkofágu, který má vydržet nejméně sto let, přesáhnou dvě miliardy eur. Na jejich financování se největší měrou podílí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (675 milionů eur), dále Evropská komise, Spojené státy a další země.

Nejde jenom o sarkofág. Hodně peněz stojí udržování ochranné, veřejně nepřístupné zóny kolem Černobylu. Ukrajinskou vládu přijde na přibližně dvě miliardy hřiven ročně, což přibližně odpovídá stejné sumě v českých korunách. Ale kromě toho přitéká každý rok od zahraničních dárců částka v řádu několika set milionů eur, jak sdělil ukrajinský vicepremiér Valery Viščevskij. Podle něj však tato pomoc v příštím roce skončí, a vláda v Kyjevě proto musí nalézt vlastní zdroje. Ochranné pásmo kolem Černobylské elektrárny by chtěla využít k „posílení energetické nezávislosti země“. Mohly by se tam například instalovat solární kolektory.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..