Neplánované odstávky v Jaderné elektrárně Dukovany ještě potrvají, pravděpodobně se bude jednat o další týdny. Druhý a třetí výrobní blok jsou odstaveny již téměř měsíc, a to kvůli kontrolám svárů. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk dne 15. října sdělil, že termíny, kdy u bloků bude obnovena výroba elektřiny, zatím nebyly stanoveny. Kontrola svárů způsobí rovněž prodloužení odstávky prvního dukovanského bloku, který byl v rámci harmonogramu odstaven dne 28. srpna. Dodávky elektrické energie z JE Dukovany tak v důsledku odstávek poklesy na 25 %.

01-dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany (zdroj: cez.cz)

Instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany činí 2 040 MWe. Za plného provozu pokrývá elektrárna přibližně 20 % celkové české spotřeby elektrické energie. Neplánované odstávky v JE Dukovany byly zahájeny ve druhé polovině měsíce září. Druhý výrobní blok byl odstaven v noci ze 17. na 18. září, třetí výrobní blok se zastavil o den později. Podle prvních informací se počítalo, že bloky budou odstaveny asi na čtyři týdny. První blok elektrárny, který prochází odstávkou plánovaně, měl být zprovozněn do konce října.

Mluvčí Bezděk dne 15. října řekl, že ve všech třech odstavených blocích probíhá rentgenování stovky svárů, u kterých byla zjištěna při kontrole dokumentace nevyhovující kvalita těchto snímků. K věci se vyjádřil takto: „Po provedení nových snímků a případných opravách budou bloky opět uvedeny do normálního provozu. Termíny najetí budou upřesněny později na základě výsledků prováděných činností.“

Hospodářské noviny téhož dne uvedly, že třetí dukovanský blok by se měl vrátit do provozu na konci října a druhý výrobní blok pak v polovině listopadu. Tyto informace údajně vyplývají z dat zveřejněných skupinou ČEZ kvůli požadavkům Evropské unie. Podle informací deníku se však tyto odstávky mohou protáhnout až do konce letošního roku. Mluvčí JE Dukovany k tomuto vyjádření sdělil ČTK pouze skutečnost, že o spuštění obou bloků bude elektrárna informovat s předstihem – v souladu s legislativou a předpisy, které souvisejí s burzou cenných papírů a energetikou burzou.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na svém webu dne 15. října prohlásil, že se skupinou ČEZ zahájil z důvodu této situace správní řízení, ve kterém ho společnost informuje o provádění rentgenových kontrol a oprav. V tiskové zprávě SÚJB stojí: „Před najetím odstavených bloků provozovatel prokáže úřadu odstranění všech nedostatků.“

Podle SÚJB byly nekvalitní rentgenové snímky zjištěny jak v jaderné, tak v nejaderné části elektrárny. Převážně se jednalo o snímky potrubí malých průřezů, která slouží k měření technologických parametrů. Ve zprávě úřadu se dále uvádí: „Z pohledu zajištění jaderné bezpečnosti jsou nejzávažnější nedostatky snímků u svárů na potrubí napájecí vody parogenerátorů.“ Úřad SÚJB uvádí, že se tato zjištění netýkají nejdůležitějších komponent jako tlakové nádoby reaktoru a kompenzátoru objemu.

Nekvalitně provedené rentgenové kontroly zjistil úřad v JE Dukovany při prověrce, která probíhala během letošního dubna až srpna. Inspektoři z úřadu pak požádali skupinu ČEZ o odstranění nedostatků. Nevyhovující rentgenové snímky byly nalezeny i u čtvrtého výrobního bloku elektrárny. Ten je nyní jediným v provozu. Podle SÚJB se u tohoto bloku však jedná o méně závažná zjištění než u ostatních bloků.

Jaderná elektrárna Dukovany zahájila svůj provoz před třiceti lety. První blok byl spuštěn v roce 1985. Poslední – čtvrtý blok – pak v roce 1987. Tři ze čtyř bloků jsou současně odstaveny poprvé v celé historii Dukovan.

Skupina ČEZ v letošním roce potřebuje získat povolení k prodloužení provozu prvního bloku JE Dukovany. Jeho desetiletá licence končí 31. prosince. Žádost o toto povolení předložila společnost úřadu SÚJB dne 24. září.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..