Nová zpráva schválena německým spolkovým ministerstvem hospodářství a energetiky (German Federal Ministry for Economic Affairs and Energy) potvrdila, že společnosti podnikající v oblasti dodávek energie v Německu mají „dostatečné rezervy“ na pokrytí nákladů za vyřazování jaderných elektráren z provozu a za likvidaci výsledného radioaktivního odpadu.

Odborné hodnocení připravené auditorskou společností Warth & Klein Grant Thornton AG je první, které poskytuje transparentní rozpis očekávaných nákladů za likvidaci elektráren.

Provozovatelé jadrných elektráren v Německu – společnosti EnBW, EON, RWE a Vattenfall – jsou zodpovědní za pokrytí nákladů za vyřazování těchto elektráren z provozu a za nakládání s radioaktivními odpady. Ve společném prohlášení společnosti sdělily, že přezkum „akceptuje účetní postupy, které byly používány provozovateli po celá desetiletí a které byly rovněž certifikovány předními světovými auditorskými firmami.“

Auditoři zjistili, že rezervy ve výši 38,3 miliard euro vytvořené dotyčnými společnostmi byly založené na odhadech nákladů přibližně 47,5 miliard euro – „což je více než mezinárodní průměr.“ Německý odhad za likvidační práce na jeden reaktor činil 857 milionů euro v porovnání s odhadem 205-542 milionů euro v jiných zemích. Kromě toho odborníci zjistili potenciál pro ušetření celkem 6 miliard euro v efektivnějším řízení nákladů.

Klíčovým faktor pro posouzení potřebných nákladových rezerv byla diskontní sazba a odhadovaný nárůst nákladů. Scénáře vyvinuté odborníky na základě řady různých předpokladů ukázaly, že zapotřebí bude rezerva ve výši 29-77 miliard euro. Nicméně odborníci uvedli, že scénáře vyžadující nejvyšší rezervy s největší pravděpodobností vůbec nenastanou, neboť jsou založeny na předpokladu velkých ztrát vznikajících ve společnostech po dlouhou dobu. Provozovatelé rovněž označili nejdražší scénáře za „nereálné“ a uvedli, že byly založeny na tom, že úrokové sazby by zůstaly velmi nízké dlouho do budoucnosti a že by byly doprovázené velmi vysokými náklady a zvýšením cen, což by vedlo k dlouhodobým negativním specifickým reálným úrokovým sazbám.

Nakonec odborníci došli k závěru, že příjmy společností postačí k tomu, aby bylo možné pokrýt náklady na likvidace jaderných elektráren, které vzniknou do konce tohoto století.

Ministerstvo uvedlo, že znalecký posudek neukazuje na jakoukoliv potřebu přijmutí okamžitého opatření – kromě přijetí návrhu zákona o rozšířené odpovědnosti za demontáž jaderných elektráren a zřízení komise k přezkoumání financování likvidace německých jaderných elektráren.

Zdroj: Nuclear Engineering International

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..