Němečtí spotřebitelé si pravděpodobně připlatí za elektrickou energii, a to kvůli výstavbě velkokapacitního severojižního vedení vysokého napětí. Vláda dne 7. října rozhodla o tom, že místo stožárů vysokého napětí bude elektřina z větrníků u Severního moře na jih země vedena pomocí podzemních kabelů. Toto rozhodnutí znamená výrazné zvýšení stavebních nákladů. Nové vedení je nutné v Německu vybudovat, a to proto, aby bylo zajištěno zásobování průmyslu na jihu země elektrickou energií i potom, co budou plánovaně trvale odstaveny tamní jaderné elektrárny.

2-energ
Ilustrační obrázek (zdroj: zpravy.e15.cz)

Výstavba podzemního vedení byla prosazena bavorskou Křesťanskosociální unií (CSU). Odpor proti výstavbě stožárů s vedením byl totiž právě v Bavorsku největší. Místní obyvatelé se mimo jiné obávali snížení hodnot svých domů v důsledku vedení trasy vysokého napětí v jejich sousedství.

Ministerstvo hospodářství odhaduje, že včerejší rozhodnutí vlády bude znamenat navýšení nákladů na výstavbu severojižního energetického spojení o částku osm miliard eur (217 miliard Kč), než kdyby bylo vybudováno klasické nadzemní vedení. Ministerstvo dále předpokládá, že toto zvýšení nákladů se promítne do ceny elektrické energie. Průměrná německá domácnost by tak za elektřinu mohla zaplatit ročně o deset eur (270 Kč) více, průmyslové firmy zaplatí ročně navíc desítky tisíc eur.

Projekt výstavby severojižního elektrického vedení je důsledkem německé transformace energetiky. V rámci tohoto projektu chce země odstavit všechny své jaderné elektrárny a jejich výrobu nahradit obnovitelnými zdroji. Stát se tak má do roku 2022. Nicméně jaderné elektrárny dosud fungovaly v regionech, kde byl i silný průmysl, zatímco obnovitelné zdroje jsou nejrozšířenější v severním Německu, elektřinu z nich je tak nutné na jih dopravit.

V současnosti není zajištěn přenos elektřiny ze severoněmeckých větrných elektráren na jih země. Tento stav způsobuje problémy i české přenosové soustavě. Nejvíce problematické jsou neplánované přetoky elektřiny, které se dějí při nadměrné výrobě německých větrníků. Česko je proto nuceno k výstavbě transformátoru na hranicích s Německem. Transformátor by měl přetokům zabránit a vyloučit tak hrozbu přetížení našich přenosových sítí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..