Po 19 letech, 1,1 milionů pracovních hodin a více než 1 miliardě euro vědci z Max Planckova institutu v Německu dokončili práce na fúzním reaktoru, který se nepodobá žádnému jinému na světě. Toto zařízení má v sobě potenciál zcela převrátit současnou jadernou energetiku na hlavu.

zoom
Složité uspořádání supravodivých cívek stellarátoru Wendelstein 7-X (zdroj: www.ipp.mpg.de)

Fúzní reaktor Wendelstein 7-X, který byl navržen za pomocí superpočítače, je největším stellarátorem, jaký byl kdy na světě postaven. Podobně jako u tokamaků – fúzních reaktorů, které vědci v současné době pro výzkum fúze požívají nejčastěji – i stellarátory udržují extrémně horké plazma v prstenci tvořeném magnetickými poli. Avšak toroidní tvar magnetického pole představuje problém, neboť siločáry magnetického pole jsou na vnitřní straně prstence u sebe blíže než na vnější straně a tudíž je i na vnitřní straně prstence silnější magnetické pole.

Hlavní rozdíl mezi stellarátory a tokamaky je v tom, jak tento problém řeší. Zatímco tokamaky vytváří kvůli uzavřenosti drah nabitých částic v plazmatu elektrický proud, který zakřiví siločáry magnetického pole do šroubovice, u stellarátorů zajišťuje uzavřenost drah částic samotné vnější magnetické pole za pomocí velmi složitého uspořádání cívek. Kvůli tomuto konstrukčnímu aspektu jsou stellarátory mnohem náročnější na návrh a výstavbu než tokamaky, na druhou stranu u nich není potřeba do plazmatu generovat elektrický proud, což je velmi důležité, neboť případná změna proudu v plazmatu může způsobit narušení magnetického pole a potenciálně až poškodit tokamak.

Kromě toho však tokamaky zvládají obecně lépe udržet plazma, proto se výzkum v posledních desetiletích zaměřil především na ně. Nyní vědci zatajují dech nad tím, jako bude nový stellarátor fungovat. V současné době čeká Wendelstein 7-X na povolení od německého regulačního úřadu. Očekává se, že povolení by stellarátoru mělo být uděleno na konci října letošního roku.

Zdroj: Nuclearfriendsfoundation

 

O autorovi

admin

1 Comment

    U spirálovitého pole plazmatu může docházet k nesourodosti hustoty a k poklesu teploty plazmatu.
    Náročnost na ostatní části zůstává stejná jako u tokamaků.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..