Kanaďan Arthur McDonald, který společně s Takaakem Kajitem z Japonska obdržel Nobelovu cenu za fyziku, věří, že jeho práce v oblasti výzkumu neutrin pomůže při zvládnutí jaderné fúze na Zemi.

slunce_velke
Vědci a inženýři se už dlouhou dobu pokoušejí na Zemi ovládnout reakci pohánějící Slunce. Nové poznatky okolo neutrin by je mohly posunout o další krůček blíže k cíli (zdroj: www.aldebaran.cz)

Neutrina jsou subatomické částice, které vznikají při jaderných reakcích způsobujících svit Slunce.

Podle předchozí teorie neměla mít neutrina žádnou hmotnost, ale jak práce vedené odděleně v podzemních laboratořích týmy pod vedením Kajita v Japonsku a McDonalda v Kanadě ukázaly, neutrina přeci jen určitou hmotnost mají.

Při výstupu v kanadské veřejnoprávní televizi CBC McDonald uvedl, že jeho práce na těchto částicích by mohla být využita při zkoumání fúzních reakcí, které pohánějí Slunce.

„Vědět, že kalkulace, které lze aplikovat na Slunce, jsou správné, hodně pomůže při snahách o pochopení procesů ve fúzních reaktorech na Zemi,“ vysvětlil McDonald.

Pokud se nám jednou podaří ovládnout fúzní reakce i na Zemi, budeme mít k dispozici téměř nevyčerpatelný zdroj levné, bezpečné a čisté energie.

Pochopení toho, jak fúze funguje uvnitř Slunce, by velmi pomohlo snahám napodobit tento proces v mnohem menším měřítku na Zemi.

Ve věku 72 let Arthur McDonald uvedl, že obdržení Nobelovi ceny mu vrátilo mnoho let. „Začali jsme v roce 1984 v šestnácti lidech a tuto velmi neobyčejnou práci jsme za obrovské podpory Kanady prováděli po mnoho let,“ vzpomínal McDonald. „Náš výzkum se nakonec ukázal jako obrovský úspěch, na který můžeme být velmi pyšní.“

„Zisk Nobelovy ceny je velkou poctou za mnoho let tvrdé práce celého našeho týmu,“ uvedl. „Pro nás je to zároveň úžasná zpráva i z toho hlediska, že tak můžeme mnoha našim studentům, kteří v laboratoři Snolab pracovali, poskytnout skutečně jedinečný moment,“ dodal.

Přestože McDonald již neučí, výzkumu se stále aktivně účastní. Jeho původní laboratoř – umístěna v dvoukilometrové hloubce v prostorách původního dolu nedaleko města Sudbury v Ontáriu – kde byly prováděny experimenty s neutriny, je nyní oproti začátkům trojnásobně větší. V současné době zde probíhají experimenty zkoumající částice temné hmoty.

„Tato práce by v dohledné době mohla rovněž vést k podobnému ocenění,“ řekl.

Zdroj: News Yahoo

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..