Jaderná elektrárna Temelín uzavírá nové smlouvy s dodavateli údržby, přičemž se jedná o dlouhodobé smlouvy. Z většiny budou uzavřeny s elektrárenskou skupinou ČEZ a jejími dceřinými společnostmi. Novinářům dnes tuto informaci sdělil ředitel JE Temelín Bohdan Zronek, a to u příležitosti patnáctého výročí spuštění reaktoru prvního výrobního bloku elektrárny. Ředitel dále uvedl, že některé smlouvy uzavře elektrárna už v letošním roce, další část smluv pak v roce příštím.

01_temelin
JE Temelín (zdroj: cez.cz)

Zronek řekl: „To znamená nebýt závislý na vnějším prostředí, budovat si vlastní know-how uvnitř firmy, držet si jej a rozvíjet jej.“ Jaderná elektrárna také mění znění smlouvy. Změny se týkají zrušení systému pevných cen platných v daném roce a omezení paušální platby dodavatelům.

Ředitel jihočeské elektrárny také uvedl, že elektrárna bude klást vyšší nároky na bezpečnost a kvalifikaci dodavatelů. Konkrétně prohlásil: „Takto striktní požadavky zatím neexistovaly. Je to vždy otázkou nastavení smluv. Pokud nemáte na takové požadavky nastavené smlouvy, tak se o tom můžete bavit, můžete mít přání, můžete se pokusit domlouvat, ale nedá se to striktně vynucovat.“

JE Temelín za svoji patnáctiletou dobu provozu postupně zvyšoval produkci elektrické energie. V roce 2001 vyrobila elektrárna 1,1 terawatthodin elektřiny. Největší výroby pak dosáhla v roce 2012, kdy vyprodukovala 15,3 terawatthodin elektřiny. Ředitel Zronek sdělil, že letošní provozní výsledky elektrárny jsou nižší než očekávané. Výsledky byly ovlivněny neplánovaným prodloužením odstávky druhého výrobního bloku a dalšími vloženými odstávkami. V letošním roce zatím JE Temelín vyrobila 9,8 terawatthodin elektrické energie.

V minulosti bylo do bezpečnostních opatření v elektrárně investováno 750 milionů korun. Po havárii v japonské elektrárně Fukušima Dajiči musely všechny jaderné elektrárny v zemích Evropské unie projít zátěžovými testy. Jaderná elektrárna Temelín vykazovala dostatečnou odolnost vůči extrémním přírodním vlivům, nicméně je nutné postupně zavést čtyřicet opatření, která vzešla z testů. Zronek na závěr uvedl: „Letos jsme dokončili instalaci zařízení na spalování vodíku v kontejnmentu. Máme tak hotovy všechny plánované technologické modifikace. Do konce roku doděláme dokumentaci pro zásady s využitím nových zařízení a prostředků včetně navazující přípravy personálu. Tím uzavřeme základní balík opatření ze zátěžových testů.“

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..