Japonská tisková agentura NHK oznámila, že japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) bude po sérii bezpečnostních problémů zpovídat šéfa agentury Japan Atomic Energy Agency (JAEA). Tato organizace provozuje reaktor Monju – prototyp rychlého množivého reaktoru ve městě Tsuruga v prefektuře Fukui.

Monju-Fast-Breeder-Reactor-in-Japan
Japonský rychlý množivý reaktor Monju (zdroj: enformable.com)

V roce 2013 regulační úřad NRA zakázal agentuře JAEA provozní testy, a to kvůli zjištění více než 10 000 chyb v oblasti údržby. Mnoho z nich se týkalo potrubního systému objektu. Následně objeveny další bezpečnostní přehlednutí a na konci srpna během pravidelné roční inspekce úřadu NRA bylo nalezeno přibližně 3 000 chyb v bezpečnostní kvalifikaci vybavení a zařízeních v reaktoru.

Některé chyby se datují až do roku 2007, což naznačuje, že předchozí vládní inspektoři chyby provozovatele přehlédli. Agentura JAEA postavila reaktor Monju na počátku 90. let 20. století, s cílem znovu využít recyklované jaderné palivo typu MOX. Nicméně reaktor byl po většinu doby odstavený, a to kvůli různým technickým obtížím poté, co prodělal požár z důvodu úniku sodíkového chladiva v roce 1995.

Zástupci regulačního úřadu NRA na setkání dne 30. září sdělili, že nebyli schopni pochopit přesnou povahu problémů, protože agentura JAEA špatně zacházela se svými daty. Předseda regulačního úřadu NRA Shunichi Tanaka uvedl, že situace je velmi vážná a dodal, že zjištění zpochybňují způsobilost agentury JAEA k provozování reaktoru. Agentura JAEA předloží zprávu o nejnovějších problémech dne 21. října. Úřad NRA bude také zpovídat prezidenta agentury Toshia Kodama za vedení jeho organizace. Tanaka na tiskové konferenci sdělil, že zákaz provozních testů stále trvá.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..