Čelní představitelé členských států OSN přijali Cíle udržitelného rozvoje pro léta 2015–2030. Velkou roli v plnění vytyčených cílů má sehrát jaderná energie, a to nejen v otázce energetiky. Význam jádra je klíčový například ve světovém  boji proti rakovině, energetické chudobě či hladomoru.

Goal-1
Prvním ze 17 cílů OSN je ukončení chudoby ve všech podobách. Všechny cíle si můžete přečíst na webu www.sustainabledevelopment.un.org/sdgsproposal (Zdroj: Sustainabledevelopment.un.org)

Čelní představitelé 200 zemí se v New Yorku setkali, aby přijali nové Cíle udržitelného rozvoje. Mezi velmi ambiciózní plány patří např. vymýcení chudoby, hladomoru, zastavení změn klimatu a další globální problémy, se kterými se současný svět potýká.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) sehraje klíčovou roli v plnění přijatých Cílů udržitelného rozvoje také jaderná energie. Generální tajemník MAAE Jukija Amano, který tuto významnou nadnárodní agenturu OSN na summitu Globálního udržitelného rozvoje zastupoval, tvrdí, že jaderné technologie mohou výrazně pomoci splnit hned 8 z 16 vytyčených cílů. Jedná se například o oblast zabezpečení dostatku potravin a pitné vody, přístupu k moderním diagnostickým a léčebným metodám, investic do ekologie a ochrany klimatu apod. Kromě toho může jádro i nadále plnit roli dostupného, stabilního zdroje energie. Amano zdůraznil připravenost MAAE aktivně se na plnění cílů podílet.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii tak není pouhým „jaderným hlídacím psem“, ale partnerem pro rozvojové státy. Pomáhá v boji s chudobou, hladomorem, energetickou chudobou, ale působí i v oblasti zdravotnictví, zemědělství a ekologie.

Klimatické změny, rakovina, ale i energetická chudoba – tam všude MAAE pomáhá

MAAE prostřednictvím programu Technické spolupráce přenáší jaderné technologie do rozvojových zemí a pomáhá těmto státům dosáhnout jejich rozvojových cílů. Agentura se podílí například na monitoringu znečištění mořské vody, které ohrožuje existenci rybářů. Vzhledem k tomu, že velká část světové populace žije v malé vzdálenosti od pobřeží, je to skutečně velmi významná role.

V oblasti zdravotnictví hraje MAAE aktivní roli v poskytování přístupu k radioterapii pro pacienty s rakovinou a také v boji proti rakovině. Dle statistik umírá 70 % pacientů s rakovinou v nízko a středně příjmových státech. Aby tomu zabránila, MAAE podporuje prostřednictvím svého programu Technické spolupráce přes 160 projektů pro boj s rakovinou po celém světě. Svým partnerům pomáhá ve zřizování onkologických a radioterapeutických center.

Boj s energetickou chudobou je velkou výzvou pro další desetiletí, jíž může ze současných energetických zdrojů čelit snad jenom jádro. V současnosti na naší planetě žije 2,6 miliardy obyvatel, kteří trpí energetickou chudobou. Abychom toto číslo snížili, nebo aby se dostalo na nulu, ale zároveň jsme zajistili snižování produkce skleníkových plynů, potřebujeme jadernou energetiku. To byl hlavní závěr Amanova vystoupení na interaktivním setkání „Chraňme naší planetu a bojujme se změnami klimatu“. MAAE pomáhá státům, které chtějí využívat jadernou energetiku, jako zdroj rozvoje a čisté energie.

Role jaderné energie při plnění Cílů udržitelného rozvoje

  • ukončení hladomoru a zajištění potravinové bezpečnosti
  • zajištění dobrého zdravotního stavu a blahobytu v každém věku
  • zajištění dostupnosti vody a udržitelného managementu a sanitace vodních zdrojů
  • poskytování udržitelných, dostupných, spolehlivých a moderních zdrojů energie
  •  budování pružné infrastruktury a podpora udržitelné industrializace
  •  zahájení boje proti změnám klimatu a následkům těchto změn
  •  zachování a udržitelné využívání oceánů, moří a mořských zdrojů.
  •  ochrana a obnovení ekosystémů.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..